Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Bölgesinde Bankaların Kimlik Belirleme İşlemleri Düzenlendi

Deprem sonrası OHAL ilan edilen illerde bankacılık işlemlerin kimlik doğrulama işlemleri beyan usulü ile yapılabilecek. Ayrıntılar haberde...
Deprem Bölgesinde Bankaların Kimlik Belirleme İşlemleri Düzenlendi
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremlerin ardından, vatandaşların bankacılık işlemlerindeki sorunları gidermek adına yeni bir adım atıldı. Buna göre kimlik belgeleri yanında olmayan kişiler bilgi beyanı ile işlem gerçekleştirebilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), depremden etkilenen ve olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen illerde hem maaş ödemelerinde sıkıntı yaşanmaması hem de diğer bankacılık işlemlerinin yapılabilmesi için kimlik belirleme uygulamalarını düzenledi. Yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Yapılan değişiklik ile OHAL ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da finansal kuruluşlarca yapılacak işlemlerde kimlik belirlenmesi uygulamalarında değişiklik yapıldı.

Buna göre 8 Şubat 2023 tarihinden itibaren bir ay içerisinde finansal kuruluşlarca yapılacak işlemlerde kimlik tespiti, adres ve iletişim bilgisi ile imza örneğinin alınması, mevcut ise yükümlünün kayıtlarında bulunan kimlik belgesindeki fotoğraf ile müşterinin karşılaştırılması ve gerekli görülecek diğer tedbirlerin alınması kaydıyla, kimliği gösteren herhangi bir belgeyle bankacılık işlemleri yapılabilecek.

Beyan ile Doğrulama Yapılabilecek

Bu gereklilikleri yerine getiremeyen kişiler için beyan edilen kimlik bilgilerinin İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kimlik paylaşım sistemi veri tabanı üzerinden kimlik tespitinde gerekli bilgilerden en az dördünün doğrulanması kaydıyla işlemler sağlanabilecek.

GCM Yatırım Banner

İlgili tebliğ, 8 Şubat’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Yerleşim yeri adresi söz konusu illerde olup afet sebebiyle başka illerde bulunan kişiler de bu düzenlemeden yararlanma imkanına sahip olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.