Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem BMD Üyesi Markaların Cirosunu Vurdu

BMD Başkanı Sinan Öncel, depremlerin organize perakende sektörünü vurduğunu belirterek, üye markaların büyük çoğunluğunun Şubat ayında cirosunun düştüğünü söyledi.
Deprem BMD Üyesi Markaların Cirosunu Vurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Maraş merkezli depremlerin ekonomiye büyük etkisi oldu. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yayımlanan raporda depremlerin Türkiye’ye maliyeti 2 trilyon TL olarak kayıtlara geçti. Büyük felaketten etkilenen sektörlerden biri olan organize perakende sektörüne yönelik Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel değerlendirmede bulundu.

BMD Başkanı Öncel, üyeler arasında depremin perakendeye etkisine yönelik yapılan anket çalışmasında Şubat ayında markaların yüzde 94’ünün müşteri trafiğinin azaldığını ve yüzde 86’sının adet satışlarının düştüğünü kaydetti.

“BMD’ye Üye Markaların Şubat Ayında Cirosu Geriledi”

Deprem nedeniyle organize perakende markalarının Şubat ayı cirolarının etkilendiğini söyledi. BMD’ye üye markaların yüzde 87’sinin Şubat ayı cirosunun Ocak ayına göre gerilediğini ifade etti.

BMD Başkanı, ortalama yüzde 20-25 civarında olan ciro kaybının Mart ayında kısmen toparlandığını belirtti. BMD üyesi markaların afet bölgesinde yer alan bin 500 mağazasının halen kapalı olduğunu kaydetti.

Maraş merkezli yaşanan iki büyük depremde BMD üyesi markaların çalışanlarından 143’ünün hayatını kaybettiğini, 242’sinin yaralandığını bildirdi. Depremzedelerin konteyner ve prefabrik konutlara ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bugün kadar 160 konteynerin sevkiyatının tamamladığını söyleyen Öncel, her gün yaklaşık 10 konteynerin bölgeye sevk edildiğini bildirdi. AFAD’a nakdi bağış olmak üzere toplamda 500 konteyneri afetzedelerimizin kullanımına sunacaklarını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın