Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Demisaş Döküm’ü Kapsayan Toplu İş Sözleşmesinde Mutabakata Varıldı

2023 yılına kadar geçerli olan Toplu İş Sözleşmesi’nin detaylarını açıklayan Demisaş Döküm’de hisseler bugün rekor tazeledi.
Demisaş Döküm’ü Kapsayan Toplu İş Sözleşmesinde Mutabakata Varıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Demisaş Döküm Emaye Mamülleri Sanayi Anaonim Şirketi, geçen hafta Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesinde (TİS), anlaşma sağlanamaması üzerine işçilerinin grev kararı aldığını açıklamıştı.

Görüşmelerin devam etmesinin ardından, bugün taraflar arasında anlaşma sağlandı. MESS ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında 1 Eylül 2021 – 31 Ağustos 2023 yürürlük süreli iş sözleşmesi imzalandı.

Buna göre ilk 6 ay için saat ücretlerinde önce %10 zam, ardından 3,70 TL/saat maktu zam uygulanacağı açıklandı. İkinci 6 ay için %30 enflasyon artışı yansıyacak. Eğer enflasyon bu orandan fazla gerçekleşirse, enflasyon korunası dikkate alınacak.

Sözleşmenin üçüncü ve dördüncü aylarında da enflasyon oranında zam yapılacak. Açıklamada, “Tüm sosyal yardımlarda artış oranı birinci yıl için yüzde 35 artış olarak yapılmıştır. Kurban Bayramı yardımında ilave olarak, yıllık brüt ortalama 236 TL ek düzenleme yapılmıştır. İkinci yıl için artış enflasyon oranında olacaktır.” bilgisine de yer verildi.

Şirketin hisse senedi bugünkü işlemlerde tüm zamanların zirvesine çıktı.
Demisaş Döküm Hisseleri %9,96 Artıda
Kaynak: Paratic Piyasalar

DMSAS kodlu hisseler, güne 10,23 lirayla yatay başladı. Saat 14.30’a kadar sakin seyredip, bu noktadan sonra sert yükselişe geçti. %9,97 oranında sıçrama kaydeden hisseler, 11,26 liraya çıkarak tavan fiyatı gördü.

GCM Yatırım Banner

Rekor seviyenin gerçekleşmesi haftalık kazancın %15,50, aylık %19,04 ve yıllık %76,33’e çıkmasını sağladı. Yükseliş trendinde kalması durumunda 11,95 direnci aşılması gereken bir sonraki seviye olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın