Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Demirtaş’tan Dolar/TL Analizi Yorumu: Allah Akıl Fikir Versin

ABD’li yatırım bankası Wells Fargo’nun bugün gündeme gelen dolar/TL analizi Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın eleştirilerine konu oldu. Detaylar haberde;
Demirtaş’tan Dolar/TL Analizi Yorumu: Allah Akıl Fikir Versin
HABER GİRİŞ

Amerika merkezli yatırım bankası Wells Fargo’nun yaptığı dolar/TL tahmininde 2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren doların TL karşısında düşüşe geçeceği beklentisi bugünün gündem maddesi oldu. Ünlü Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, TL’nin bu yıl içinde değer kazanacağı çıkarımlarına ilişkin yorumda bulundu.

Sosyal medya hesabı üzerinden yorum yapan Demirtaş, bankanın “Uluslararası Ekonomik Görünüm: Ocak 2024” raporundaki döviz kurlarına ilişkin analizini “Allah akıl fikir versin” diyerek eleştirdi.

Wells Fargo’nun doların TL karşısında 2024 yılının ilk çeyreğinde yükselişini koruyarak 31 TL seviyesine çıkacağı ancak ikinci çeyrekten itibaren düşerek 30,50 TL seviyesine gerileyeceği, son çeyrekte ise 29,50 TL’ye ineceği tahminini ele alan Demirtaş, bu hesaba göre “2024 sonunda TL bugüne göre yüzde 45-50 daha değerli olur” dedi.

“Bu tip bankalara genç çocukları analist diye alıyorlar. Onlar da daha önce hiç görmedikleri ülkeler hakkında analiz yapıyor” diyerek, TL’nin dolar karşısında değerini korumasının rasyonel zemine oturmadığına dikkat çekti.

Bu hesaba göre TL’nin daha değerli olmasının ekonomi yönetiminin yürütmeye çalıştığı politikalarla örtüşmediğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin ihracatçısı da göçer. Halbuki ihracat Türkiye için çok önemli. Allah akıl fikir versin bu analiste” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın