Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dev Bankadan Çarpıcı Dolar Tahmini: Düşüş Bekleniyor!

ABD’li yatırım bankası Wells Fargo, dolar/TL’nin bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren düşüşe geçeceği beklentisini paylaştı. Ayrıntılar geliyor...
Dev Bankadan Çarpıcı Dolar Tahmini: Düşüş Bekleniyor!
HABER GİRİŞ

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Wells Fargo, Türk lirasının dolar karşısındaki değerine ilişkin yeni bir tahminde bulundu. “Uluslararası Ekonomik Görünüm” Ocak ayı raporunda dolar/TL’nin ilerleyen dönemde düşüşe geçeceği tahmin edildi.

Yatırım bankası bu yılın ilk çeyreğinde dolar kurunun 31 TL’ye ye yükselmesini beklerken, ikinci çeyrekte ise 30,50 TL seviyesinin görüleceğini öngördü. Dolar kurundaki düşüşün süreceği tahminine yer verilen raporda, bu yılın son çeyreğinde 29,50 TL seviyesinin görüleceği kaydedildi.

Raporun paylaşıldığı gün dolar kuru 30,27 TL seviyesinde bulunuyor. Orta vadeli tahminin de paylaşıldığı raporda, gelecek yılın ikinci çeyreğinde dolar kurunun 28,50 TL seviyesinde olacağı öngörüldü. Wells Fargo doların küresel para birimleri karşısında ilerleyen dönemde kayıp yaşamasını bekliyor.

Buna sebep olarak ABD ekonomisinde büyümenin yavaşlaması ve Federal Rezerv’in yılın ikinci çeyreğinden itibaren faiz indirimlerine başlaması ihtimali gösterildi. FED, Mart 2022’den itibaren sıkılaştırma döngüsüne başladı ve faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşıdı. Bu ayın sonunda yapılacak toplantıda faiz oranlarının sabit bırakılması bekleniyor.

Wells Fargo ayrıca küresel büyüme tahminlerini de paylaştı. Banka küresel ekonomi için daha önce yüzde 2,4 olan büyüme tahminini bu yıl için yüzde 2,7’ye çıkardı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.