Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Demirtaş’tan Borsa Yatırımcısına Nokta Atışı Öneriler

Yatırımcıların gündeminde yer alan borsadaki düşüşlerle ilgili dikkat çeken açıklamalar gelmeye devam ediyor. Ekonomist Özgür Demirtaş, yatırımcılara seslendi.
Demirtaş’tan Borsa Yatırımcısına Nokta Atışı Öneriler
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, 25 Aralık tarihli ilk işlem gününde son haftaların en sert düşüşlerinden birini gerçekleştirdi. Önceki haftalarda 8000 puan çevresinde konumlanan ve dalgalı hareket eden endeksteki sert düşüş, yatırımcıların soru işaretinin artmasına neden oldu.

BIST 100 endeksi yüzde 3,87 düşüşle 7264 puana kadar gerilerken endekse dahil şirketler arasından pozitifi gösteren tek şirket Aksa Akrilik (AKSA) oldu. Yatırımcıların gözde şirketleri, sert kayıplar vererek borsadaki tansiyonu artırdı. Yatırımcılar bu süreçte nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini merak edip güvenilir uzmanlara kulak veriyor.

“8 Milyon Yatırımcıyı Borsaya Çektiniz”

Ekonomist Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda borsadaki mevcut durumu değerlendirdi ve bazı çağrılarda bulundu.

Twitter’da bir sürü borsa hesabı olduğunu söyleyen Demirtaş, “Hepsi demiyorum ama bir kısmı, Borsa İstanbul’daki küçük yatırımcının halini söylediğim zaman, yok en dipte söyledi, yok ters indikatör vs. vs. diyorlar.” ifadelerini kullandı. Söz konusu kişilerin malda olduğunu ve çıkarlarını gözettiğini belirtti. Bunun vicdanı açıdan sorunlu bir durum olduğunu ifade etti.

Demirtaş’tan Borsa Yatırımcısına Nokta Atışı ÖnerilerKaynak: Twitter

GCM Yatırım Banner

Ekonomist, borsanın bundan sonra yükselebileceğini kaydetti ve küçük yatırımcının panik yapan ve borsa böyle düştüğünde satan yatırımcı olduğunu belirtti.

8 milyon tane yatırımcının borsaya çekildiğini aktaran Demirtaş, bazı kişilerin hisseleri aldırıp sonra panikle sattırdığını iddia etti. İnsanların zarar ettiğini vurguladı ve “Yazık değil mi? Günah değil mi? Haksız mıyım? Allah aşkına haksız mıyım? dedi.

Demirtaş’tan Yatırımcılara Tavsiye

Uzman isim yatırımcıların nerede hata yaptığına işaret ederek bazı tavsiyelerde bulundu. Yatırımcıların panik yapmaması, gaza gelmemesi, kimseden yatırım tavsiyesi almaması, tek bir hisseye tüm paralarını yatırmaması, borsa ile oyun oynamaması ve bilinmeyen şirketlere yatırım yapmaması gerektiğini ifade etti.

Ekonomist, Borsa İstanbul’daki küçük yatırımcılara dikkat çekerek “Vallahi yazık.” dedi. Demirtaş, 24 Aralık’ta takipçileriyle borsa işlemlerine yönelik yaptığı anketin sonuçlarını paylaşmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 22 Aralık tarihinde yaptığı açıklamada, borsada yatırım yapmak yerine günlük lisanda “Borsada oynama” deyiminin ortaya çıktığını belirtmişti. Ayrıca “Battık, bittik” senaryoları ile yatırımcıların korkutulduğunu aktarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın