Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’ın Katıldığı Törende BIST 500 Endeksi Devreye Alındı

Erdoğan, Borsa İstanbul 150. Yıl Gong Töreni’ne katıldı ve borsanın tarihine değindi. Cumhurbaşkanı, borsanın yapısal dönüşüm sürecinin tamamlandığını bildirdi. İşte detaylar;
Erdoğan’ın Katıldığı Törende BIST 500 Endeksi Devreye Alındı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Borsa İstanbul 150. Yıl Gong Töreni’nde önemlí açıklamalarda bulundu. Törende olmaktan mutluluk duyduğunu vurgulayan Erdoğan, borsanın ilk kez 1873 yılında kurulduğunu ve 1985 yılına gelindiğinde ise Menkul Kıymetler Borsası kurulduğunu belirtti.

Devam eden süreçlerde borsaları tek bir çatı altında toplamaya karar verdiklerini, Borsa İstanbul adı altında birleştirdiklerini anımsattı ve böylece anonim şirketlerin daha entegre bir yapıya kavuştuğunu söyledi.

Türkiye Varlık Fonu’nun tesisi ile birlikte Borsa İstanbul’u 2017 yılında Varlok Fonu’nun portföyüne dahil ettiklerini hatırlattı. Erdoğan, Varlık Fonu’nun ortaklık oranının Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na ait payın satın alınması sonrasında yüzde 90,6’ya çıktığını, böylece Borsa İstanbul’un yapısal dönüşüm sürecinin tamamlandığını kaydetti.

BIST 500 Endeksi

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan açıklamayla birlikte 22.12.2023’ten itibaren BIST 500 endeksinin de hesaplanmaya başlandığı duyuruldu.

Endeks, 150. Yıl Gong Töreni’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımıyla BIST 500 endeksi devreye alındı.

GCM Yatırım Banner

Borsa İstanbul’da işlem gören 500 pay, BIST 500 endeksi kapsamında yer alıyor ve endeks 01.11.2023 tarihinden itibaren gün sonu verilerden, 22.12.2023 tarihinden itibaren eş anlı verilerden hesaplanmaya başladı.

“Borsada Oynama Deyimi”

Cumhurbaşkanı, borsada yatırım yapmak yerine günlük lisana da siyarete eden “Borsada oynama” deyiminin ortaya çıktığını belirtti. Ayrıca “Battık, bittik” senaryoları ile yatırımcıların korkutulduğunu, dövize, altına ve üretime doğrudan katkısı olmayan diğer araçlara yönlendirilmek istendiğini söyledi.

Gelişmiş ekonomilerde sermaye piyasalarının gelişmesiyle tasarrıf oranlarının artmasının sağlandığını, bu noktada Türkiye’nin de kararlı bir duruş sergilemesi gerektiğini dile getirdi.

Sermaye Piyasalarını manipüle etmeye çalışanlara meydanı boş bırakmayacaklarını, bu konuda daha fazla hassasiyet ve çaba beklediklerini vurguladı.

“Türkiye Çekim Merkezi Oldu”

Erdoğan, son yıllarda Türk borsasına yönelik teveccühün hem içeride hem de dışarıda arttığına şahitlik edildiğini belirtti. Tüm dünyada risk iştahının düştüğü, sermayenin korunaklı alanlar açekildiği dönemde Türkiye’nin uluslararası sermaye açısından çekim merkezi olmayı koruduğunu aktardı.

Türkiye’nin 255 milyar dolardan fazla uluslarası yatırım çekmiş bir ülke olarak sermayenin tabana yayılmasına olanak sağlayacaklarını bildirdi.

Yatırımların daha da artacağını dile getiren Cumhurbaşkanı, borsanın dijital ve yeşil dönüşüme de katkı verdiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın