Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Demirtaş Ezber Bozdu! Maaşlardan Tasarruf Edilmeli mi?

Kamuda tasarruf paketine memur ve emekli maaşlarının dahil edilmesi gerektiğini savunan İngiliz ekonomist Timothy Ash’e Özgür Demirtaş’tan yanıt niteliğinde tespit geldi.
Demirtaş Ezber Bozdu! Maaşlardan Tasarruf Edilmeli mi?
HABER GİRİŞ

100 milyar liralık harcama kesintisi planı yapılan kamuda tasarruf ve verimlilik paketi dün kamuoyuyla paylaşıldı. Yetersiz görülen pakette sadece vatandaşı ilgilendiren konu başlıklarının hedef alındığı eleştirileri sürerken, can alıcı mesele istihdam konusu oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, kamuda sadece emekli olanların yerine kadro açılacağını duyurduktan sonra ekstra personel alımına kapıları kapatmış oldu.

KPSS’ye hazırlananlar ve atanmak için bekleyenler için büyük hayal kırıklığı yaşatan bu kararla ilintili olacak bir diğer çıkış ise İngiliz ekonomist Timothy Ash tarafından gelmişti.

Kamuda tasarruf için memur ve emekli maaşlarından tasarruf edilmesi gerektiği önerisini sunan İngiliz ekonomiste yanıt Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan geldi.

Tasarruf tedbirlerini yetersiz bulan isimlerden olan Demirtaş, Timothy Ash’in önerisi için IMF’yi işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Personel giderlerini önceliklendiren IMF’nin acı reçetesine atıf yaparak, mevcutta zaten vatandaşların alım gücünün düştüğünü söyledi.

Sosyal medya hesabından paylaştığı ifadesinde, “Emeklilerin alım gücü aşırı düştü. Orta direk silinmek üzere” çıkışını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın