Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Demirören’in Borçları İstiklal AVM’yi Kaybettirdi

Demirören Holding'in ödeyemediği kredi borçları sebebiyle İstanbul Taksim'deki Demirören İstiklal AVM, Denizbank'ın oldu. Detaylar haberin içerisinde;
Demirören’in Borçları İstiklal AVM’yi Kaybettirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

1956 yılında kurulan İstanbul merkezli holding Demirören, şirket grubuna ait Demirören AVM’yi ödenmemiş banka borçları nedeniyle devretti. Emirates NBD iştiraki Denizbank A.Ş., holdingin borçları karşılığında İstiklal Demirören AVM’yi devraldı.

Türkiye’nin en büyük medya patronları arasında yer alan Demirören grubuna ait İstiklal Demirören AVM’nin 19 bin metrekarelin alanı olduğu belirtildi. Alışveriş merkezinin (AVM) yapımınaysa 2006 yılında başlandığı ve 2011 yılında tamamlandığı bildirildi.

Demirören’in medya, enerji, sanayi, gayrimenkul, eğitim, inşaat, turizm, madencilik ve bahis sektörlerinde birçok şirketi bulunuyor.

Bloomberg HT’nin haberinde holdingin 2018 yılında yaklaşık 1 milyar dolara Hürriyet Gazetesi ve CNN Türk TV’nin de aralarında olduğu medya varlıklarını satın aldığı anımsatıldı.

Holding Kredilerini Geri Ödemekte Zorlandı

Söz konusu medya varlıkları Doğan Medya’ya aitti. Demirören Holding’in satın alımın ardından medya tirajlarındaki düşüş ve liranın değer kaybı sebebiyle kredilerini geri ödemekte zorluk yaşadığı vurgulandı.

Kredilerini ödemekte zorluk yaşayan Demirören Holding’in, 2021 yılında kredilerinin yeniden yapılandırılması için görüştüğüne işaret edildi. Satın alım için kullanılan kredilerin yarısından fazlasının Ziraat Bankası ile olmak üzere yaklaşık 1,5 milyar dolar olduğuna dikkat çekildi.

Haberde, Ziraat Bankası ve gayrimenkul iştirakinin de Demirören’e ait arsa ve binayı devraldığı anımsatıldı.

Demirören İstiklal AVM’nin isminin devir işlemlerinin ardından İstiklal AVM olarak değiştirildiği ve Denizbank’ın yalnızca markanın değil, mülkün de sahibi olduğu paylaşıldı. Alışveriş merkezinin yeni adının Ticaret Bakanlığı tarafından da tescillendiği eklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu