Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DEİK Başkanı Ticaret Hedefini Koydu: Önce 50, Sonra 75 Milyar Dolar

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak, Afrika ile ticaret hacmini önce 50 milyar, sonra 75 milyar dolara çıkarmak istediklerini söyledi. Detaylar;
DEİK Başkanı Ticaret Hedefini Koydu: Önce 50, Sonra 75 Milyar Dolar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Afrika ülkeleri ile ticaret ve yatırımları güçlendirmek hedefiyle kararlı bir şekilde çalıştıklarını söyledi. Ticaret hacmini önce 50 milyar dolar, sonra 75 milyar dolara çıkarmak istediklerini ifade etti.

Olpak, DEİK’in organizasyonuyla düzenlenen dördüncü Türkiye-Afrika İş ve Ekonomi Forumu’nun (TABEF) kapanış töreninde açıklamalarda bulundu.

“İş Görüşmelerinin Sayısı 10 Bine Dayandı”

Bu yıl çok sayıda üst düzey devlet görevlisini, Türk ve Afrikalı iş insanlarını ağırladıklarını söylerken forum boyunca gerçekleştirilen iş görüşmelerinin sayısının 10 bine yaklaştığı bilgisini verdi.

Afrika ülkeleri ile yatırım ve ticaret hacminin seviyesini yükseltmek için kararlı bir şekilde çalışmaya devam ettiklerini söyleyen Olpak, “Ticaretimizi önce 50 milyar dolar, sonra 75 milyar dolara çıkaracağız.” şeklinde konuştu.

Sözlerinin devamında, bu hedeflere ulaşma yolunda vize sorunlarının aşılması, çifte verginin önlenmesi anlaşmaları ve yatırımların karşılıklı tanınması ile korunması anlaşmaları alanlarında iş birliğinin önemine değindi. Serbest ticaret anlaşmaları (STA), bankacılık olanaklarının geliştirilmesi, teknoloji ve startup alanlarındaki ortaklıkların da öneminden bahsetti.

GCM Yatırım Banner

“Tek bir prensibimiz var, kazan-kazan ilkesi.” derken ticaret ve enerji koridorlarının yeniden şekillendiği, yeşil, dijital dönüşüm ve toplumsal dönüşümün ivme kazandığı bir dönemde bulunduklarına dikkat çekti.

DEİK olarak 48’i Afrika’da toplam 152 iş konseyiyle yatırım ve ticareti artırmak için ticari diplomasi çalışmalarına devam ettiklerini sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.