Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Değerli Metallerdeki Yükseliş Sürüyor, Gümüş 21 Doları Geçti

Değerli metaller, küresel gelişmelerle yükselişe geçerken, gümüş fiyatları yüzde 4'ten fazla arttı. Emtia piyasasında son durum şöyle...
Değerli Metallerdeki Yükseliş Sürüyor, Gümüş 21 Doları Geçti
Son Güncelleme: 

Emtialarda sabah saatlerinde görülen pozitif tablo yerini karışık bir seyre bıraksa da metallerin genelinde yükseliş hakim. Gümüş fiyatları geçen hafta 20 doların altına inmişti. Cuma günü ABD’de tarım dışı istihdam rakamlarının 311.000 artışla beklentilerin üzerinde gelmesi ile sert bir yükseliş izlendi.

Yukarı yönlü hareket ABD’li bankaların iflas haberi ve finansal sektörde yaşanan endişelerle birlikte yeni haftaya taşındı. An itibarıyla gümüş, platin ve paladyum yükseliş gösterirken bakırda sınırlı bir düşüş hakim.

Gümüş Fiyatları Yüzde 4’ten Fazla Yükseldi

Gumus Yuzde 4 Artti
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bankacılık sektöründe stres ortamının artması küresel piyasalarda satışları yükseltirken, yatırımcılar güvenli varlıklara yöneldi. Ons altın 1900 doları test edip bir ayın en yüksek seviyesine çıktı. Altına alternatif gösterilen değerli metallerden olan gümüşte de kayda değer bir yükseliş yaşandı.

Geçen hafta 20 doların altına çekilen gümüşün ons fiyatı ABD tarım dışı istihdam verilerinin açıklanmasıyla birlikte 20 doların üzerine çıkmıştı.

Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bank’ın iflas ettiği haberinin ele alınması gümüşteki yukarı yönlü seyri hızlandırdı. Saat 15.24 itibarıyla yüzde 4,28 yükselişte 21,38 dolardan işlem görüyor.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Yüzde 2 civarında yükselen platinde anlık fiyat 980 doları gösterirken, paladyum yüzde 2,16 değer kazancıyla 1389 dolarda seyrediyor.

Diğer emtialardan ham petrol yüzde 5, Brent petrol yüzde 4,83, bakır yüzde 2,03, doğalgaz yüzde 0,41, buğday yüzde 1,46, soya yağı yüzde 1,87, benzin yüzde 3,90, kakao yüzde 2,43, kalorifer yakıtı yüzde 4,32, kahve yüzde 1,95, soya fasulyesi yüzde 0,50, canlı sığır yüzde 0,27 ve mısır yüzde 1,07 ekside işlem görüyor.

Tarımsal emtialardan yukarı yönde fiyatlanan iki ürün ise yüzde 0,03 artışla portakal suyu, yüzde 0,36 artışla pamuk oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%