Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Davos 2023’te İklim Değişikliği, Sıtma ve Tüberküloz Uyarısı!

Kovid salgınının ardından Davos Zirvesi yeniden gerçekleşirken, iklim değişikliğinin sıtma ve tüberküloz gibi hastalıkların sayısında ciddi bir artış yarattığı belirtildi. Detaylar;
Davos 2023’te İklim Değişikliği, Sıtma ve Tüberküloz Uyarısı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) olarak da bilinen Davos Zirvesi başlarken, dünyanın en büyük sağlık fonu yöneticisinden dikkat çekici açıklamalar geldi. İklim değişikliğinin sıtma ve tüberküloz enfeksiyonlarında ciddi bir artışa neden olduğu üzerinde duruldu.

AIDS, Tüberküloz ve Sıtma ile Mücadele Küresel Fonu’nun yönetici direktörü Peter Sands, Pazartesi günü Davos’ta yaptığı açıklamada, iklim değişikliğinin özellikle sıtma enfeksiyonlarını önemli ölçüde artırdığını söyledi.

Sands’tan Sıtma Uyarısı

Sands, 2021 yılında Pakistan’da gerçekleşen sel felaketleri ve Mozambik’teki kasırgaların sonrasında sıtma enfeksiyonlarında büyük artışlar olduğunun altını çizdi.

WEF’in Davos’taki yıllık toplantısında konuşan isim “Aşırı bir hava olayı yaşadığınızda, sıtmanın artması oldukça yaygın bir durumdur” ifadelerini kullandı.

Aşırı hava olaylarındaki artış ve bunun sonucunda sivrisinekleri çeken büyük durgun su birikintileri, daha fakir nüfusları savunmasız bırakıyor.

GCM Yatırım Banner

Sands, iklim değişikliğinin sivrisineklerin coğrafyasını da değiştirdiğini sözlerine ekledi. Afrika’nın Kenya ve Etiyopya’daki dağlık bölgeleri, bir zamanlar bölgeyi sivrisinekler için sürdürülemez hale getiren düşük sıcaklıklardaki değişiklik nedeniyle şu sıralar sıtmaya yenik düşüyor.

Dünyanın En Büyük Sağlık Fonu

Sands, dünyanın en fakir ülkelerinden bazılarında tüberküloz, sıtma ve HIV/AIDS ile mücadeleye yatırım yapan dünyanın en büyük küresel fonunu yönetiyor. 18 milyar dolar toplama hedefi koyan fon, 15.7 milyar dolar ile küresel sağlık alanında şimdiye kadarki en büyük para miktarını topladı.

Açığın bir kısmının, bağışları etkileyen kur dalgalanmalarından kaynaklanan bir milyar dolarlık darbe olduğunu söyleyen Sands ayrıca, ileriye bakıldığında iklim değişikliğinin, hastalıkları ortadan kaldırma çabalarını engelleyebilecek faktörlerden sadece biri olduğunu söyledi.

Bunun yanı sıra Ukrayna’daki savaş, AIDS ve tüberkülozun kötüleşmesine yol açtı. Hindistan, Pakistan ve Endonezya gibi orta gelirli ülkelerde, en yoksul nüfus arasında tüberküloz vakaları da artıyor.

Sands son olarak, küresel bir resesyon korkusunun artmasıyla bu ülkelerin artan bir baskı altına gireceğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Yatırım yapmış olduğumuz 120 civarı ülkede sağlık bütçelerine ne olduğu bizim için en büyük endişe konusu.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.