Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DASK: Sigorta Hasarlarını Tazmin için Finansal Güce Sahibiz

DASK Genel Müdürü, yıkıcı felaket hakkında açıklamalarda bulunurken “üzerimize düşeni yapmak için hazırız” mesajı verdi.
DASK: Sigorta Hasarlarını Tazmin için Finansal Güce Sahibiz
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli depremlerin bilançosu, her geçen gün artarken yetkililerden açıklamalar geliyor. Türk Reasürans ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Genel Müdürü Selva Eren de afete ilişkin açıklamalarıyla gündeme geldi.

Aktarılan bilgilere göre Eren, “Finansal ve operasyonel tüm hazırlıklarımızı, coğrafyamızda meydana gelebilecek olası büyük bir depremi göz önüne alarak yaptık. Tüm birimlerimiz ve finansal ödeme gücümüzle üzerimize düşeni yapmak için hazırız” dedi.

Eren’in yazılı açıklamasına göre DASK, deprem sonrası sürdürülecek çalışmalarda kurumlarına da büyük sorumluluk düştüğünün farkında.

Bu sorumluluğun farkındalığı ile vatandaşa bir an önce maddi güvence sağlamak adına harekete geçildi. DASK Genel Müdürü burada şöyle konuştu:

“Bu amaçla ilk olarak Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezimizdeki ekiplerimize, İstanbul ekiplerimizin de katılımıyla tam kadro çalışmalarımızı başlattık. Ayrıca yöneticilerimiz ve hasar ekiplerimiz ile aynı gün içinde bölgeye intikal ettik. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza en hızlı şekilde hizmet vermek amacıyla bölgede kuracağımız mobil ofislerin ve deprem tırımızın konuşlanacağı yerleri tespit ettik.”

GCM Yatırım Banner

DASK’ın deprem tırı, ilk olarak Kahramanmaraş’ta hizmete başlarken diğer mobil ofisler 13 Şubat itibarıyla faaliyete geçecek.

Bugün itibarıyla biriken deprem fonlarının 23 milyar lira seviyesinde olduğu bilgisini paylaşan Eren, “sigortacılık tekniği çerçevesinde bu tutarın üzerine eklediğimiz ciddi miktarda reasürans koruması ile toplamda 117 milyar TL ödeme kapasitemiz ile bu ve benzeri birçok depremde sigortalarımızın hasarlarını tazmin edecek finansal güce sahibiz” dedi.

Sigortalılardan ihbar gelmesini dahi beklemeden hasar süreçlerini başlatıp ödemelerini gerçekleştirdiklerini belirtti.

“Şu ana kadar tarafımıza ulaşmış 30 bini aşkın hasar ihbarı işleme alınmış olup eksper görevlendirmelerine başladık. Depremin üzerinden henüz 24 saat geçmeden ilk hasar ödememizi gerçekleştirdik ve hasar ödemelerimizi hızla sürdürüyoruz” diye konuştu. (AA)

Bu arada uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, dün yayımladığı ve depremin Türkiye’ye olası faturasını çıkardığı raporla gündeme geldi. Kuruluşun tahminlerine göre depremin sigortalanabilir kayıp miktarı 4 milyar doları aşabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.