Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Danimarka’da Rusya Etkisi: Donanmaya Dev Yatırım!

Danimarka Savunma Bakanlığı, Avrupa'da oluşan yeni güvenlik durumunun etkisiyle yeni savaş gemilerine yatırım yapma kararı alındığını duyurdu. Detaylar haberde;
Danimarka’da Rusya Etkisi: Donanmaya Dev Yatırım!
HABER GİRİŞ

Rusya tarafından dost olmayan ülkelerden biri ilan edilen Danimarka’da donanmaya daha fazla yatırım yapma ve deniz kuvvetlerinin gücünü artırma karar alındı.

Danimarka Savunma Bakanlığı’ndan Perşembe günü yapılan açıklamada, ülkenin yeni savaş gemilerine 40 milyar Danimarka kronu (5.47 milyar dolar) yatırım yapmayı hedeflediği duyuruldu.

Ülke yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından deniz güvenliğini artırma çalışmaları içine girmişti.

Savunma Bakanı Morten Bodskov yaptığı açıklamada, önümüzdeki 20 ila 25 yıl içinde yapılacak yatırımların bir parçası olarak, Danimarka’da yeni savaş gemileri geliştirmeyi ve inşa etmeyi amaçlayan ülkenin denizcilik endüstrisi ile bir iş birliğinin başlatıldığını söyledi.

Bodskov: Danimarka’nın Kendini Savunabilmesi Her Zamankinden Önemli

Bodskov açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

GCM Yatırım Banner

“Ukrayna’ya Rusya tarafından gerçekleştirilen saldırı ve Avrupa kıtasında oluşan yeni güvenlik durumu ile Danimarka’nın kendini savunabilmesi artık her zamankinden daha önemli.”

NATO ülkesi, savunma harcamalarını 2033 yılına kadar kademeli bir biçimde gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 2’sine yükseltme sözü verdi.

Hatırlanacağı üzere Rusya, geçtiğimiz haftalarda Danimarka, Yunanistan, Slovakya, Slovenya ve Hırvatistan’ı dostane olmayan ülkeler listesine dahil ettiğini duyurmuştu.

Kararla ülkelerin, Rusya’daki diplomatik misyonları ve konsolosluk görevlerinde yerel personel istihdamına sınırlama getirilmişti. Danimarka için 20 yerel personel sınırı belirlenmişti.

Ukrayna’ya Mali Yardım Artırıldı

Bu arada geçtiğimiz günlerde Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Danimarka ile birlikte İngiltere ve Ukrayna’nın ortak ev sahipliği yaptığı bir bağış konferansı düzenlenmişti. Danimarka Savunma Bakanı Morten Bodskov konferansta yaptığı açıklamada, 26 Batılı ülkenin Ukrayna’ya 1.55 milyar dolarlık askeri yardım sözü verdiğini belirtmişti.

Bodskov ayrıca ülkesinin, Ukrayna’ya mali yardımını 113 milyon dolar daha yükselteceğini bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın