Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dalgalı Seyreden Petrol 70 Dolar Üzerinde Sınırlı Artıyor

Bugün inişli çıkışlı hareket eden ham petrol, hafif artıda ilerlerken 70 doların üzerinde kalmayı başardı.
Dalgalı Seyreden Petrol 70 Dolar Üzerinde Sınırlı Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD tipi ham petrol bugün negatif ve pozitif bölge arasında gidip gelirken 70 doların altına inmedi. Dün en son 71,44 dolarda kapanış yapan ham petrol, bugünkü seansa yatay başlayıp dalgalandı.

Asya seansında çok fazla hareketlilik sergilemezken TSİ 13.00’dan sonra sert düşüp çıkan petrol, 70 doların üzerinde kalmayı başardı.

TSİ 16.31’de yüzde 0,15’le yüzde hafif artıda işlem gören ham petrol, 70,92 – 72,78 dolar aralığında kaldı.
Ham Petrol 70 Dolar
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Ham petrol için fiyatlamalar, piyasaların Omicron varyantı üzerindeki gelişmeleri sindirmesi ve bunun küresel yakıt talebi üzerindeki etkisini değerlendirmeye çalışmalarıyla yönlendirildi.

Öte yandan tedavi cephesinde Pfizer ve BioNTech, Covid-19 aşılarının üçüncü dozunun Omicron varyantını etkisiz hale getirdiğini duyurdu. ING uzmanları da bugünkü notlarında Omicron varyantının talep etkisine ilişkin endişelerin azalmaya başlamasıyla petrol piyasasının dün güçlenmeyi sürdürdüğünü belirtti.

EIA ayrıca dün ABD petrol üretimi tahminlerinin hem 2021 hem de 2022 için değişmeden bırakıldığı Kısa Vadeli Enerji Görünümü’nü yayınladı.

GCM Yatırım Banner

EIA, ABD’nin Kasım ayında günde 11,7 milyon varil olduğu tahmin edilen petrol üretiminin 2022 yılında ortalama 11,8 milyon varil ve 2022 dördüncü çeyrekte günde 12,1 milyon varil olacağını da tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın