Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dağlıoğlu: Yabancı Yatırımlar 13,3 Milyar Doları Geçebilir

Londra’da uluslararası yatırımcılarla görüşen Dağlıoğlu, Türkiye’ye gelebilecek yatırımlara ilişkin açıklamalar yaptı. İşte detaylar;
Dağlıoğlu: Yabancı Yatırımlar 13,3 Milyar Doları Geçebilir
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, Türkiye’ye gelen veya gelecek olan yabancı yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Yatırımcılarla Londra’da görüşen Dağlıoğlu, Türkiye’ye olan ilginin artacağını ve yatırımların hız kazanabileceğini belirtti.

2022 yılında Türkiye’ye 13,3 milyar dolar yabancı yatırımın giriş yaptığını, Türkiye’nin dünyadaki yatırımlardan genelde yüzde 1 pay aldığını aktardı. Hedeflerinin bu oranı yüzde 1,5’a çıkarmak olduğunu, 2023’ün ilk 4 ayında 4 milyar dolara yakın bir yatırımdan bahsettiklerini ifade etti.

Geçen yıla göre daha fazla yatırım çekebileceklerini vurgulayan Dağlıoğlu, seçim sonrası dönemde uluslararası yatırımcıların gözünü Türkiye’ye çevirdiğini paylaştı. Gelecek aylarda bu yatırımların artmasının sürpriz olmayacağını dile getirdi.

İngilizlerle Birebir Görüşme

Başkan, Türkiye ile İngiltere arasındaki ticaret hacminin ortalama 19 milyar dolar olduğuna dikkat çekti ve 250 milyar doları aşkın uluslararası yatırımın 13,5 milyar dolarının İngiltere merkezli şirketlerden geldiğini söyledi.

İngiltere merkezli olan 3 bin 200 şirketin Türkiye’de faaliyet gösterdiğini, imalat, Telekom ve enerji sektörlerinin İngiliz yatırımcıların dikkatini çektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Sağlam ve Hızlı Büyüyor”

Dağlıoğlu, dünyada “yetenek ve yetkinliğe ulaşma” açısından bazı zorluklar olduğunu, bu çerçevede Türkiye’yi uluslararası piyasalara erişim sağlayan bir merkez haline getirebileceklerini vurguladı.

İngiltere’nin güçlü endüstriyel mazisi ve bölgesinde finansal bir merkez olması nedeniyle Türkiye’ye katkılar sağlayacağını aktardı.

“Yeşil Ekonomi”

Türkiye’nin yenilenebilir enerji konusunda yaptığı çalışmaları değerlendiren Dağlıoğlu, ülkenin sektör için ekipman üretiminde ve tedarik zincirinde çok kritik bir rol üstlendiğini paylaştı.

100 gigavatı aşan kurulu gücünün yarısından fazlasının yenilenebilir enerji kaynaklarından oluştuğunu, temiz enerjide üretim tarafında olduğu kadar ekipman üretiminde de yatırımcıyı çekmeye devam edeceklerini açıkladı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın