Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dağlıoğlu: Türkiye’ye 20 Yılda 250 Milyar Dolardan Fazla Yatırım Çekti

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu, Türkiye'nin 2003'ten bu yana 250 milyar doların üzerinde yatırım çektiğini söyledi.
Dağlıoğlu: Türkiye’ye 20 Yılda 250 Milyar Dolardan Fazla Yatırım Çekti
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu, Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası’nda açıklamalarda bulundu. Dağlıoğlu, Türkiye’nin 2003’ten bu yana 250 milyar doların üzerinde yatırım çektiğini söyledi.

2003’ten sonra Türkiye’deki yatırımlara vurgu yapan Dağlıoğlu, ofisin, Türkiye’ye doğrudan gelen yatırımların artması için çalıştığını, Türkiye’nin imajını yatırım yapılabilir seviyesine yükseltmek için faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Uluslararası doğrudan yatırımların uzun vadeli kararlar olduğuna işaret eden Dağlıoğlu, 2003’ten önce Türkiye dünyadaki yatırımların ortalama binde 2’sini alan bir ülke. 2003’ten sonraki dönemde, bazı yıllar yüzde 1,4’e kadar çıkmış, bazı yıllar yüzde 1’in altına inmiş ama dünyadan ortalama kabaca yüzde 1’lik yatırım payını çekiyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin 2003’ten bu yana ise 250 milyar doların üzerinde yatırım çektiğinin altını çizen Dağlıoğlu, “Bu yatırımların yüzde 68’ine Avrupa, yüzde 8 civarına Amerika, yüzde 7’sine Körfez ülkeleri ve yüzde 14’üne diğer Asya ülkeleri kaynaklık etti.” açıklamasında bulundu.

Yatırımların sektörel dağılımını değerlendiren Dağlıoğlu, finansın ciddi bir ağırlığının olduğunu, bu sektörü imalatın takip ettiğini söyledi. Dağlıoğlu, imalat sektörü içinde ise gıda, kimyasallar ve ilacın dikkati çektiğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

‘Yatırımın Payı Büyümede Yüksek Olacak’

Türkiye’nin hızlı büyüyen bir ülke olduğunu vurgulayan Dağlıoğlu, bu yılın ilk yarısında büyümenin yaklaşık üçte birlik kısmının yatırımlardan geldiğini söyledi.

Türkiye’nin ihracatı yoğun bir ülke olduğunu, hedef ülkelerdeki talep yavaşlamasının doğrudan şirketlerin yatırım programına etki edebildiğini ifade etti. Uzun vadede Türkiye’nin büyümesinde yatırımın payının yüksek olacağını sözlerine ekledi.

Dağlıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ve Körfez ziyaretleri sırasında iş dünyası ile birçok görüşmeler yapıldığına dikkati çekerek, “Körfez ülkelerinin Türkiye’ye büyük bir ilgisi olduğunu görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Gelecek dönemde Avrupalı şirketlerin yatırımlara devam edeceğini öngördüklerini aktaran Dağlıoğlu, “Yakın zamanda bazı yatırım haberleri de paylaşılacaktır” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.