Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dağlıoğlu: Türkiye Gelecek Dönemde Yatırımları Çekmeyi Sürdürecek

Burak Dağlıoğlu, Türkiye'nin sürdürülebilirlik yarışına hazır ülkelerden biri olduğunu ve yatırımları çekmeyi sürdüreceğini söyledi. Detaylar haberde;
Dağlıoğlu: Türkiye Gelecek Dönemde Yatırımları Çekmeyi Sürdürecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, sürdürülebilirlik yarışına hazır ülkelerden biri olduğunu söylediği Türkiye’nin gelecek dönemde yatırımları çekmeye devam edeceğine dikkati çekti.

Dağlıoğlu, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından Abu Dabi’de düzenlenen 8. Dünya Yatırım Forumu’nda değerlendirmelerde bulundu.

Sürdürülebilir kalkınma ve yatırım politikalarını güçlendirmek için dünyanın önde gelen platformlarından biri olarak ifade edilen foruma dair açıklamasında, forum boyunca yatırımların geleceği, tehditler, sınamalar ve daha önemlisi fırsatların konuşulacağını ifade etti.

“Türkiye Sürdürülebilirlik Yarışına Hazır”

Gelecek yıllarda yatırımcıların karar verme mekanizmasında sürdürülebilirlik ilkelerinin çok temel bir parametre olacağını ve Türkiye’nin bu bağlamda sürdürülebilirlik yarışına hazır ülkelerden biri olduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin önümüzdeki dönemde yatırımları çekmeye devam edeceğini söyleyen Dağlıoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) yatırım çekmek için çok yoğun karşılıklı ilişkiler ve diyalogların mevcut olduğunun bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Geçen iki yılda BAE’nin, Türkiye’ye yatırım yapan ilk 10 ülke arasında yer aldığını ve BAE’nin üst sıralarda kalmaya devam edeceğini ifade etti.

UNCTAD Genel Sekreteri Rebeca Grynspan ise stratejik ve sürdürülebilir bir yatırım için net bir yatırım uygulama stratejisi ve etkin bir politika çerçevesinin uzun vadeli bir vizyonun önemli bileşenler olduğunu anlattı.

“Sürdürülebilir Finans Piyasası Değeri 6 Trilyon Doları Aştı”

Ülkelerin acil durumda kullanacağı finansmanın her geçen gün daha pahalı hale geldiğini söylerken ülkelerin borçları arttıkça kalkınma, harcamalar ve yatırımların sekteye uğradığına dikkat çekti. Böylece uçurumun daha da büyüdüğünü ve ihtiyaç duyulan, hatta mevcut olan paranın akması gereken yere akmadığını dile getirdi.

Grynspan, yeşil tahviller ve benzerlerini içeren sürdürülebilir finans piyasasının değerinin şu anda 6 trilyon doların üzerinde olduğunu da ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.