Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Borç Yapılandırmasında Süre Doluyor

Kamu borcu yapılandırmasında birinci ve ikinci taksit ödemeleri ile motorlu taşıtlar ve gelir vergisinin ikinci taksit ödemeleri için bugün son gün.
Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Borç Yapılandırmasında Süre Doluyor
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu yılın başlarında kamu borçlarının yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeyi devreye aldı. Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırmasında başvuru süresi 31 Mayıs’ta sona eriyordu.

Ancak söz konusu sürenin bir ay daha uzatılmasına karar verilmiş ve Temmuz ayının başında son başvurular alınmıştı.

5 milyon 484 bin mükellefin başvurduğu vergi ve borç yapılandırma ödemeleri için ise bugün son gün.

370 Milyar 477 Milyon TL Borç Yapılandırıldı

5,5 milyona yakın başvurunun ardından 8 milyon yapılandırma dosyası oluşturulurken, toplamda 370 milyar 477 milyon liralık alacak yapılandırıldı.

Söz konusu borçlar vergi başta olmak üzere sigorta prim, öğrenim kredisi, belediyelere olan borçlar ile adli ve idari cezalar gibi birçok kalemi içeriyor.

GCM Yatırım Banner

Yapılandırma kapsamına giren borçların birinci ve ikinci taksit ödemeleri için bugün son gün.

Vatandaşların yapılandırma düzenlemesi ile elde ettiği ceza indiriminden faydalanmaya devam etmeleri için ödemelerin zamanında yapılması gerekiyor.

Ödemeler Gelir İdaresi Başkanlığı’nın mobil uygulamasından veya internet sitesinden yapılabilecek, ayrıca vergi dairelerine gitme zorunluluğu bulunmuyor.

Ödemeler vatandaşların tercihine göre peşin ya da 48 aya kadar taksitlendirilebilecek.

Bunların yanında 2022 yılına ait gelir vergisi ile motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme dönemi için de bugünün son tarih olduğunu hatırlatalım.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.