Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Londra’dan Yatırımcılara Seslendi

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu, Londra’da düzenlenen resepsiyonda Türkiye Yüzyılı kapsamında koydukları hedefleri açıkladı.
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Londra’dan Yatırımcılara Seslendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, Londra Büyükelçiliği’nde düzenlenen “Türkiye: Dayanıklı Yatırım Partnerin” temalı resepsiyonda konuştu. Türkiye Yüzyılı’nda dünyadaki en büyük 10 ekonomiden biri olma hedefinin başarılacağına emin olduğunu söyleyerek, bugüne kadar üretim faaliyetleri, AR-GE, lojistik faaliyetleri gibi pek çok alanda bölgesel bir merkez haline geldiğini, Türkiye’yi artık küresel bir güç merkezi olarak konumlandıracaklarını açıkladı.

Türkiye ve İngiltere’den kamu yetkililerinin yanı sıra Türk, İngiliz ve uluslararası birçok yatırımcının katıldığı resepsiyonda, Türkiye Yüzyılı kapsamında farklı başkentlerde yatırımcılarla bir araya gelmek için düzenleyecekleri resepsiyonlardan ilkini Londra’da gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Türkiye’yi Küresel Güç Merkezi Olarak Konumlandıracağız

Türkiye’nin son 20 yılda önemli başarılar elde ettiğini, dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer aldığını ve 2003’ten beri Türkiye’de yıllık büyümenin yüzde 5,4 seviyesinde olduğunu belirtti.

2002’de 36 milyar dolar olan ihracatın 7 kat artarak 250 milyar doları aştığını söyleyen Dağlıoğlu, “Dünyadaki en büyük 10 ekonomiden biri olmayı hedefliyoruz ve bu iddialı hedefimizi başarabileceğimize eminim. Türkiye bugüne kadar üretim faaliyetleri, AR-GE, lojistik faaliyetleri gibi pek çok alanda bölgesel bir merkez haline geldi. Türkiye’yi artık küresel bir güç merkezi olarak konumlandıracağız. Yatırımcıların da yatırımlarını sürdürmesini bekliyoruz.” dedi.

Türkiye ve İngiltere arasında özellikle teknoloji start-uplarına odaklanarak çok daha fazla köprü kurabileceklerini, coğrafi konumu sayesinde sunduğu fırsatlarla Türkiye’nin güçlü ve hızlı büyüyen bir ekonomi olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Dünyanın En Büyük 10 Ekonomisinden Biri Olacağız

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ Genel Müdürü Salim Arda Ermut’un da konuşma yaptığı programda, “Hedefimiz, Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirerek Türkiye Yüzyılı’nı taçlandırmak.” ifadesine yer verildi.

Türkiye Varlık Fonu’nun ülkenin ekonomik görünümünü şekillendirmede önemli bir rol oynadığına vurgu yapan Ermut, İngiltere’den Türkiye’ye doğrudan yabancı yatırımın her zaman çok önemli ve stratejik olduğunu kaydetti.

Bu yatırımların artmasını beklediğini, Türkiye Varlık Fonu’nun da Türkiye’ye yatırım yapacak yatırımcıları desteklemede potansiyel bir partner olarak rol oynayabileceğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Türkiye ve İngiltere arasındaki ekonomik ilişkideki dinamizmin turizmden yatırıma farklı alanlarda görüldüğünü söyledi.

Seçim sonrasında yeni ekonomi ekibinin belirlendiğini ifade eden Ertaş, “Buradaki herkes Türkiye’nin yeni ekonomi ekibini çok yakından tanıyor. Bu açıdan, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin de desteğiyle, aksiyon almaya başlayabilir ve ikili ticaret ve yatırımlarımıza odaklanabiliriz.” dedi.

İngiltere-Türkiye Ticaret Hacmi Tarihteki En Yüksek Seviyeyi Gördü

İngiltere İş Dünyası ve Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Nusrat Ghani ise İngiltere ve Türkiye arasındaki ikili ticaret hacminin 23,5 milyar sterlinle tarihteki en yüksek seviyesini gördüğünü belirtti.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin son bir yıla göre yüzde 30 arttığını, İngiltere’nin 2021 yılında Türkiye’deki en büyük yatırımcı olduğuna dikkat çekti.

2020’de imzalanan serbest ticaret anlaşmasının bu başarıda kilit rol oynadığını söyleyen Ghani, temiz enerji ve altyapısından sağlık teknolojilerine kadar birçok sektörün iki ülke arasındaki geleceği belirleyeceğini ifade etti. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın