Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanlığı Kaynağı Yalanladı: Rusya’ya Yardım Edilmedi!

Cumhurbaşkanlığı'ndan bir kaynak, Türkiye'nin Rus şirketlerinin Batı yaptırımlarını atlatmasına yardım ettiği yönündeki suçlamaların asılsız olduğunu bildirdi.
Cumhurbaşkanlığı Kaynağı Yalanladı: Rusya’ya Yardım Edilmedi!
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı tarafından Rus haber ajansı Sputnik’e açıklamada bulunan bir kaynak, ABD’nin Ankara’ya yönelik Rus şirketlerinin Batı yaptırımlarını atlatmasına yardım ettiği yönündeki suçlamaların asılsız olduğuna işaret etti.

Kaynak, Türkiye’nin Batı yaptırımları konusunda ilkeli politikasına bağlı kaldığının altını çizdi. Konuya ilişkin bilgileri araştırdığını söyleyerek, şu ifadeleri kullandı;

“Bizim konumumuz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından defalarca dile getirilmiştir. Yaptırımlar konusunda ilkeliyiz ve her şeyden önce ulusal çıkarlarımızı dikkate alıyoruz.”

Montrö Sözleşmesi’nin hükümlerinin ortaya koyulduğunu söyleyen kaynak, bu konularda Türkiye’nin hassas olduğunu gösterdiklerini ileri sürdü. Rusya’ya karşı yaptırımlara katılmadıklarını ancak yaptırımların atlatılmasına da yardımcı olmadıklarının altını çizdi.

Türkiye Arabuluculuk Rolünü Benimsedi

Türkiye’nin arabuluculuk rolünü benimsediği Karadeniz tahıl girişiminin de mimarlarından biri olduğunu anımsatarak, Ankara’nın Rusya’ya uygulanan yaptırımları deldiği iddialarının hiçbir temele dayanmadığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

ABD yönetimi, 14 Eylül’de 5 Türk şirketi ve bir Türk vatandaşına Rusya’nın ambargoları delmesine yardım ettiği gerekçesiyle yaptırım uyguladığını açıklamıştı.

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna saldırısında üçüncü ülke varlıklarına güvendiğini belirtmişti. Bu sebepten, Türkiye merkezli bazı özel şirketlerin ve bir Türk vatandaşının yaptırım listesine alındığını duyurmuştu.

Yaptırım listesine alınan şirketlerinse Margiana İnşaat Dış Ticaret, Demirci Bilişim Ticaret Sanayi, Denkar Ship, ID Ship Agency Trade ve CTL Dış Ticaret olduğu aktarılmıştı. Ayrıca İlker Doğruyol’un ise yaptırım listesine alındığı paylaşılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın