Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den 5 Türk Şirketine ve Bir Kişiye Yaptırım Kararı!

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’ya yönelik yaptırımlar hakkında detaylı bir açıklama yaptı. Yaptırım listesindeki Türk şirketler dikkat çekti.
ABD’den 5 Türk Şirketine ve Bir Kişiye Yaptırım Kararı!
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanlığı, web sitesi üzerinden Rusya’ya uygulanan yeni yaptırımların detaylarını paylaştı. Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yaklaşık 100 kişiye yaptırım uygulandığı aktarılırken ABD Dış İşleri Bakanlığı’nın 70’den fazla kişiyi listeye aldığı açıklandı.

Uzun süredir devam eden Rusya – Ukrayna savaşından çıkar sağlayan ve askeri malzeme üreten Rusya merkezli kuruluşlara yaptırım uygulandığı paylaşılırken Rusya’nın tedarik zincirine zarar vermek için de çalışıldığı ifade edildi.

Bakan Jenet Yellen, Rusya’yı ihtiyaç duyduğu ekipman, teknoloji ve hizmetlerden mahrum bırakmak için ABD’nin çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Kremlin’e hizmet eden ve çıkar sağlayan kişilerin sorumlu tutulmaya devam edileceği, Putin’in oligarklarına ağır yaptırımlar uygulama konusunda ABD’nin gerekeni yaptığını kaydetti.

Türkiye Merkezli Şirketler

Bakanlık, Rusya’nın Ukrayna savaşında üçüncü ülke varlıklarına güvendiğini bildirdi ve Türkiye merkezli bazı özel şirketlerin ve bir Türk vatandaşının yaptırım listesine alındığını açıkladı. Söz konusu şirketlerin Margiana İnşaat Dış Ticaret, Demirci Bilişim Ticaret Sanayi, Denkar Ship, ID Ship Agency Trade ve CTL Dış Ticaret olduğu belirtildi. İlker Doğruyol’un ise yaptırım listesine alındığı duyuruldu.

ABD, bu şirketlerin Rusya’nın savaşta ihtiyaç duyulan çift kullanımlı malları ithal etmek için güvendiği şirketlerden olduğunu iddia etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.