Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Kurla İlgili Endişeye Gerek Yok

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, kurda yaşanan dalgalanmaların normal olduğunu ve endişelenecek bir durum olmadığını söyledi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Kurla İlgili Endişeye Gerek Yok
HABER GİRİŞ

Dün öğle saatlerinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, akşam CNN Türk’ün konuğu olarak asgari ücret, dolar kuru ve kur korumalı mevduat gibi gündemin odağında yer alan konular hakkında konuştu.

Gece Görüşü programında Hande Fırat ve Zafer Şahin’in sorularını yanıtlandıran Yılmaz, makroekonomik büyüklüklerin güncelleneceğini, 3 yıllık ileriye dönük yeni tahminlerin ortaya konulacağını ve yapısal reformların da yer alacağını söyledi.

“Ekonominin düşmanı belirsizliktir. Bir seçim yaşadık, siyasi belirsizlik ortadan kalktı. Bu ekonomi için de çok kıymetli. 5 senelik bir perspektifimiz var. Şeffaf bir şekilde toplumun önüne konmuş olacak program.” diyen Yılmaz, enflasyonun tüm dünyada olduğu gibi bizim de temel meselemiz olduğunu belirtti.

Dünyada resesyon riski yaşanırken, Türkiye’nin son 3 yılına bakıldığında reel tarafta çok güçlü olduğumuzu, şimdi ise enflasyonla topyekün mücadele zamanı olduğunu dile getirdi.

Kalkınma denince akla sadece sanayinin geldiğini ancak tarımın ve gıda konusunun da çok önemli olduğunu vurguladı. Enflasyonda beklenti yönetiminin çok önemli olduğunu, insanların bazen fiyat artacak diye erkenden harekete geçme eğilimi gösterdiğini ve bu olumsuz beklentilerin kırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Konuşmasına “Aşama aşama mesafe alacağız. Dünyadaki gelişmeler de bize yardımcı olacak.” sözleriyle devam eden Yılmaz, dünyada büyüme hızının düşmesine bağlı olarak fiyatların da düştüğünü, buna ek olarak içerideki tedbirlerle de aşama aşama bir yere gelineceğini sözlerine ekledi.

Bizim Bir Kur Tahminimiz Söz Konusu Değil

Kur ile ilgili endişe edilecek bir durum olmadığını söyleyen Yılmaz, bankacılık sektörünün çok güçlü olduğunu, Türkiye’nin dışa açık bir ekonomi olduğunu fakat bunun kurun gündelik olarak hareket etmeyeceği anlamına gelmeyeceğini söyledi.

Enflasyonla birlikte kurdaki hareketin de normal olduğunu, reel kur üzerinden bakmanın daha önemli olduğunu ve yılın ikinci yarısında cari açık olarak olumlu bir perspektif olduğunu ifade ederek, “Önemli olan kontrolenden çıkmaması. Bizim izlediğimiz serbest kur rejimi. Oluşan arz talepleri günlük değişimleri küçük küçük absorbe edebiliyorsunuz. Çok büyük hareketlenmeler olmaz, küçük küçük hareketlerle kendi dengesini bulur. Önemli olan temellerdir.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kurun farklı etkileri ve geçişkenliği olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “Bizim bir kur tahminimiz söz konusu değil. Spekülasyonlarla sadece mücadele ederiz. İhracatımızı artırdıkça, döviz kazandırıcı hamleler yaptıkça kur da düzene girecektir.” dedi.

Kur korumalı mevduatın en başından beri geçici bir düzenleme olduğunu, ani bir şekilde çıkış yapılmaması gerektiğini, aşamalı geçiş olmadığı takdirde finansal piyasalarda istikrarsızlığın yaşanabileceğini açıkladı.

Dolar kuru geçen hafta yaşanan sert yükselişin ardından bu hafta daha stabil hareket ediyor. Bu sabah saat 09.00 itibarıyla ise 23,66 liradan işlem görüyor.

Asgari ücrete yapılacak zam konusunda ise toplumsal kesimlerin satın alma gücünü korumaya yönelik adımlar atılacağını ve çalışanları enflasyona ezdirmeyeceklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.