Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Vergide Yeni Bir Adım Beklemiyor

Cevdet Yılmaz artan vergi gelirlerinin yoksul haneleri desteklemek, kritik yatırımları gerçekleştirmek ve topluma yardım etmek için kullanılacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Vergide Yeni Bir Adım Beklemiyor
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz katıldığı canlı yayında Türkiye ekonomisi ve gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bundan sonra vergi konusunda yeni bir adım atılacağını beklemediğini söyleyen Yılmaz, maktu vergilerin ciddi anlamda eridiğine işaret etti.

Artan vergilerle depremlerin yaralarının sarılacağını, ihtiyaç sahiplerinin destekleneceğini, kritik yatırımlar gerçekleştirileceğini ve topluma yardım edileceğini vurguladı. Ülkelerin ihtiyaç duyduğu harcamalar için bunların değerlendirip kullanılacağını kaydetti.

“Asrın felaketini yaşıyorsak, asrın dayanışmasını da hep birlikte sergilemek durumundayız.” diyen Yılmaz, bu durumda kamunun kendi harcamalarına bakılacağını belirtti. Kamu harcamalarından nasıl tasarruf oluşturulacağına bakacaklarını söyledi.

Yerinde Dönüşüm’e de finansal destek sağlayacaklarını anlatan Yılmaz, yaşanılan süreçte kaynakları yerinde kullanmak adına yeni inisiyatifler geliştirilmesi gerektiğine işaret etti.

Rekabeti Artırıcı Reformlarla Mücadeleye Devam Edilecek

Enflasyon konusuna da değinen Yılmaz, “Tüm dünyanın şu anda tartıştığı mesele enflasyon. … Ancak diğer taraftan ise resesyon riski, sosyal dengeler var. Sadece enflasyona odaklanarak başka hiçbir şey düşünmemek mantıklı olmaz. Biz şu anda bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

A Haber’e konuşan Yılmaz, sadece talep yönlü değil arz yönlü de bakarak enflasyonla mücadele ettiklerini vurguladı. Gelecek dönemde de enflasyon ile orta vadeli bütçeyi paylaşacaklarını belirtti. Maliye politikası, para politikası ve rekabeti artırıcı reformlarla mücadeleye devam ettiklerine dikkat çekti.

Orta Vadeli Programa Güncelleme Geliyor

Orta Vadeli Program’da yeni hedefler koyulacağının bilgisini veren Yılmaz, “OVP’den en büyük beklentimiz belirsizlikleri azaltması, yatırımcılar ve diğer aktörleri oyuna sokmasıdır. Yapısal reformları ortaya koyacağız. Yapısal reform yapmış bir ülke olarak güveni artırmış olacağız.” dedi.

OVP ile makroekonomik hedefleri güncelleyeceklerini kaydederek, OVP’den sonra 2024 yılı bütçesinin Meclis’e geleceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.