Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Maaşına Enflasyonun Üzerinde Zam

Cumhurbaşkanlığı tarafından TBMM'ye gönderilen 2024 yılı bütçe yasa teklifiyle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelecek yıl alacağı maaş belli oldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Maaşına Enflasyonun Üzerinde Zam
Son Güncelleme: 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla TBMM’ye sunulan bütçe teklifi sonrası, Erdoğan’ın gelecek yılki maaşı da belli oldu. BirGün’de yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maaşı 2024’te yüzde 30 artışla 183 bin TL’ye çıkarılacak. 2023’ün başına kıyasla Erdoğan’ın maaşındaki artış yüzde 81,6’yı buluyor.

Maaşında 43 bin artış olacak Erdoğan, enflasyon rakamlarının üzerinde bir zam almış olacak. Sunulan bütçe teklifine göre Erdoğan gelecek yıl boyunca 2 milyon 195 bin TL maaş alacak. Geçen Temmuz ayında çıkarılan ek bütçe ile Erdoğan’ın maaşı 140 bin liraya çıkarılmıştı.

2023’te 6,6 milyar TL olarak kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Bütçesi, 2024’te 12 milyar 283 milyon 843 bin TL’ye çıkarıldı.

Bütçe teklifinde Cumhurbaşkanlığı personel giderleri 2023 yılına göre yüzde 136 artırıldı ve 2 milyar 225 milyon liraya çıkarıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin mal ve hizmet alım harcamaları için 2024 bütçesinden 6 milyar 931 milyon lira ayrıldı. 2023 bütçesinde bu tutar 3 milyar 822 milyon liraydı.

Yeni zamla birlikte 2024 yılında eski Cumhurbaşkanları Ahmet Necdet Sezer ile Abdullah Gül’ün maaşı da yüzde 30.7 oranında artarak 73 bin 200 liraya çıkarılmış olacak. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın eşi Semra Özal’ın maaşı ise yeni yılda 55 bin liraya yükselecek.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Eski Meclis başkanları, başbakanlar ve milletvekili emeklileri, yapılan düzenlemeyle Cumhurbaşkanı maaşı yerine memur maaş katsayısına endekslenmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu