Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Tahıl Anlaşmasının Devamı Batılı Ülkelere Bağlı

Büyükelçiler Konferansı’nda önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, diplomaside büyük kazanımlar elde ettiklerini vurguladı. İşte detaylar;
Erdoğan: Tahıl Anlaşmasının Devamı Batılı Ülkelere Bağlı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14. Büyükelçiler Konferansı’nda gündeme dair kritik açıklamalarda bulundu. Konferansın önemli bir boşluğu doldurduğunu belirten Erdoğan, bin yıllık tarih boyunca elde edilen hiçbir kazanımın altın tepside sunulmadığını belirtti.

Büyükelçiler Konferansı’nın 14’üncüsünü istisnai bir dönemde yaptıklarını, 29 Ekim 2023 tarihinde Cumhuriyetin ilk asrını tamamlayıp ikinci asrın kapılarını açacaklarını söyledi. Geçmişin kapsamlı muhasebesini yaparken gelecek asrın yol haritasını belirlediklerini vurguladı.

“Prangadan Kurtardık”

Son 21 yılda hayata geçirdikleri reformlarla Türkiye’yi ayağına vurulan prangadan kurtardıklarını ve devletin etki gücünü artırdıklarını ifade etti.

Dış politikanın ufkunu, dış dünyayı kapsayacak şekilde değiştirdiklerini paylaşan Cumhurbaşkanı, saymaya kalkılsa saatler sürecek adımları, kazanımları diplomasiye kazandırdıklarını kaydetti.

Türkiye’nin son yıllarda uluslararası ilişkilere damgasını vuran, katkısı beklenen ve oyun kurucu bir ülke haline geldiğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Tahıl Koridoru

Erdoğan, Karadeniz Tahıl Anlaşması’nın devamı için temasların devam ettiğini belirtti ve Afrikalı insanların tahıl ürünlerine erişimi konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hassasiyet gösterdiğini vurguladı.

Bu sorunun çözümünün Batılı ülkelerin sözlerini yerine getirmelerine bağlı olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı, Irak ve Suriye’nin istikrara kavuştukça, sığınmacıların gönüllü ve güvenli şekilde dönüşlerinin hızlanacağını açıkladı.

Rusya-Ukrayna Savaşı

Türkiye’nin ilk günden beri dengeli ve hakkaniyetli bir tavırla krizin çözümünde anahtar ülke rolünü üstlendiğini belirten Erdoğan, savaşan tarafları ilk kez aynı masada bir araya getirdiklerini aktardı.

17 Temmuz itibarıyla askıya alınan girişimin kapsamının genişletilerek tekrar uygulanması için temasların devam ettiğini söyledi.

Daha fazla kan ve gözyaşı görmek istemediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı, savaşın Karadeniz’e yayılmasının bir felaket olacağını dile getirdi. Gerilimi düşürmek için çalışmayı sürdüreceklerini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.