Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’yi Küresel Fırtınadan Çıkaracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gebze Bilişim Vadisi'nde Sanayi ve Teknolojinin Merkezi Kocaeli'ye Değer Katanlar Ödül Töreni'nde açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’yi Küresel Fırtınadan Çıkaracağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli’nin ilçesi Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde, Sanayi ve Teknolojinin Merkezi Kocaeli’ye Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katıldı ve burada önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan oluşturulan vadinin 230 bin metrekare kapalı alana sahip olduğunu ve Türkiye’nin en büyük teknoloji geliştirme bölgesi özelliğine sahip olduğunu söyledi.

Buranın İstanbul, Kocaeli, İzmir arasında oluşturulan teknoloji koridoruyla birbirine bağlanan Bilişim Vadisi milli teknoloji hamlesine büyük bir ivme kattığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Türkiye’nin ekonomi programı ve büyüme oranında gelinen durumdan bahsetti.

Türkiye’nin yüzde 11’lik büyüme ile G20 ülkeler arasında ilk sırada yer aldığını belirten Erdoğan, “Dünyada işsizlik artarken 31 milyon istihdam ile tarihimizin en yüksek rakamına ulaştık. Her ay ihracatta rekor kırıyoruz.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

‘Ekonomi Programı Tavizsiz Uygulanıyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 yılında sadece 36 milyar dolar ihracat yapabilen Türkiye’nin bu rakamı 250 milyar dolara taşıdığını belirterek, “Başka ülkelerin yurt dışı pazarlarda bıraktığı bizim firmalarımız dolduruyor. Turizmde 2022 hedeflerimizin de üzerine çıkacağımızı öngörüyoruz.” diye konuştu.

Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayla büyütme esasına dayanan Türkiye ekonomi modelinin taviz vermeden uygulandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayata geçirilen politikaların müspet sonuçlarının önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde, özellikle enflasyonda daha net bir şekilde görüleceğini ifade etti. Türkiye’yi bu küresel fırtınadan mutlaka çıkartacaklarını sözlerine ekledi.

Küresel ölçekte gıda ve enerji krizinin konuşulduğu bir dönemde oldukça rahat olduklarını belirten Erdoğan, “İş birliğini, barışı, diplomasiyi önceleyen dengeli politikamızla Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkilerinden ülkemizi korumayı başardık.” açıklamasını yaptı.

‘Türkiye Tahıl Koridorunda Kilit Rol Oynadı’

Türkiye’nin tahıl koridorunun açılmasında kilit rol oynadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, emtia fiyatlarındaki ani yükselişleri ve piyasa dengesizliklerini takip ettiklerini söyledi.

Erdoğan, fahiş fiyat artışları ve enflasyon sebebiyle vatandaşların, iş dünyasının sırtına binecek yükü hafifletecek birçok adım attıklarını ve atmayı da sürdürdüklerini belirtti.

‘Toplumun Her Kesimine Sahip Çıktık’

Asgari ücretten memur ve emeklilerinin maaşlarında yapılan artışlara, sosyal koruma kalkanın genişletilmesinden iş dünyasına yönelik kredi imkanlarına kadar atılan her adımda toplumun her kesimine sahip çıktıklarını vurguladı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sanayi ve teknoloji atılımı olarak Milli Teknoloji Hamlesi’ni başlattıklarını hatırlatan Erdoğan, Türk girişimlerini destekleyecek yatırımları devreye aldıklarını ifade etti.

İnsansız hava araçlarına dair gelişmelere de değinen Erdoğan, akıllara ilk Türk SİHA’larının geldiğini söyledi.

Erdoğan açıklamasında, “Herkes, İHA, SİHA, Akıncı istiyor. Mesele buydu, başardık. Bizimle bu alanda ortak yatırımlara girmek isteyen süper güçler var. SİHA’larımızın savaş doktrinini yeniden yazmasını artık tüm dünya kabul etti.” ifadelerini kullandı.

TOGG Fabrikası için Tarih

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, yerli otomobil TOGG’un üretileceği fabrikanın açılış tarihini paylaştı.

Togg’u belirlenen takvime uygun şekilde adım adım hayata geçirdiklerini kaydeden Erdoğan, “29 Ekim’de Togg’un fabrika açılışı ve ilk üretim aracının banttan inme törenini gerçekleştireceğiz. 2023’ün ilk çeyreğinde Togg’u yollarda görmeye başlayacağız.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın