Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yokluk ve Yoksulluk Ortadan Kalkmıştır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM 27. Dönem 6. Yasama Yılı Açılış Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yokluk ve Yoksulluk Ortadan Kalkmıştır
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yeni yasama yılı töreninde açıklamalarda bulundu. Erdoğan açılış konuşmasına, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, Türkiye’nin büyümesi, güçlenmesi yolunda görev yapanları yad ediyorum. Devletimizin bekası uğrana canlarını feda eden şehit ve gazilerimizi anıyorum.” ifadeleri ile başladı.

TBMM’nin Milli Mücadele yıllarından beri milletin her beklentisinin karşılanmasında öncü rol üstlendiğini söyleyen Erdoğan, “Çıkarılan kanunlar, komisyonlar ve genel kurulda bekleyen tekliflerle, bundan sonraki çalışmalarda Meclisimizin tarihi misyonunu yerine getireceğine inanıyorum.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yaklaşık 8 ay sonra gideceği seçimlerde, hem yasama organı TBMM üyelerini, hem de yürütmenin temsilcisi Cumhurbaşkanını belirleyeceğini söyledi. Erdoğan, dünyanın ve bölgemizin, tarihi günler yaşadığı, asırlık dengelerin kökünden sarsıldığı, siyasi, ekonomik ve askeri güç merkezlerinin yeniden oluşturduğu bir dönemde bu seçimlerin yapılacağını ifade etti.

‘Yoksulluk ve Yokluk Ortadan Kaldırıldı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’deki konuşmasında, ülkeye kazandırılan asırlık eser ve hizmetler ile geri kalmışlığın, yokluğun ve yoksullun ortadan kaldırıldığını belirtti.

Eğitimden sağlığa, spordan sosyal desteklere her alanda hayatına dokunmadıkları tek bir insan olmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Küresel krizlerin ağır etkileriyle de mücadele ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ülkemize yönelik saldırıları da göğüslemek mecburiyetinde kaldık. 2018 Haziran ayından bugüne dünyamız 2. Dünya Savaşı’ndan sonra en ağır sınamaları yaşamıştır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye olarak, merkezinde ekonominin yer aldığı tuzaklarla uğraştıklarını ve insanların doğrudan günlük hayatlarına dokunan ekonomi meselesi ayrıca ehemmiyetli olduğunu ifade etti.

‘Kendi Ekonomi Modelimizi Geliştirdik’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni ekonomi politikasna dair yaptığı değerlendirmesinde, “Ülkemize diz çöktürme gayesinde ne kadar iyi, doğru, kazançlı olduğu iktisat politikalarına maruz kaldığımız sinsi oyunlara karşı kendi modelimizi geliştirdik.” ifadelerini kullandı.

Bunun dünyada örneklerinin mevcut olduğunu ve esiz kazançlar sağlayacak yol seçtiklerini belirtti. Ekonomi modelinde tercih değişikliğine durduk yere gitmediklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Oyunun kurallarını aleyhimize karşı değiştirmeye kalkmasalardı, bunu değiştirmek zorunda kalmazdık.” diye konuştu.

Erdoğan sözlerini, “Kendi özgün ekonomi modelimizi inşa ettik. Saldırıların önünü kesik, kaynakları bulduk. Kısa, orta ve uzun vadeli programlarımızı süratle güncelledik.” ifadeleri ile sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ekonomi modelinin başarısında geçtiğimiz 20 yılda ülkeye kazandırılan altyapı sayesinde üretim ve istihdamın çok büyük katkısı olduğunu söyledi.

Gelişmiş ülkelerin beyan ettikleri politikaların gerisinde istihdamı koruma amaçlı politikalara yönelmelerinin amacının bu olduğunu belirterek, “Bizim farkımız bu gerçeği herkesten önce görmemizdir.” diye konuştu.

‘Sıkıntıları Görmezden Gelmiyoruz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşanan sıkıntıları, dalgalanmaları görmezden gelmediklerini belirterek, döviz kurundaki yükseliş ve enflasyondaki artıştan dolayı kayıpları iyi bildiklerini söyledi.

Bunların önüne geçecek tedbirleri almaya başladıkların vurgulayan Erdoğan, Kur Korumalı Mevduatta olduğu bir dizi tedbirler ile paniğin önünü kestiklerini kaydetti.

Enflasyondaki artışın neden olduğu kaybı önlemek için asgari ücreti, memur ve emekli maaşlarını yılbaşında ciddi oranda artırdıklarını, Temmuz ayında daha ileri taşıdıklarını söyledi. Yeni yılbaşında tekrar gözden geçireceklerini ve hiçbir vatandaşın enflasyona ezilmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel dalgalanmaların ülkeleri yeni tür savaşların eşiğine getirdiğini ve Türkiye’yi ayrıştıracaklarını söyledi. Erdoğan bununla ilgili, “Son dönemde karşımıza çıkan kimi bölgesel krizlere bu anlayışla yaklaşıyor, kuklaların değil onların iplerini tutanların stratejilerini bozacak hamleler yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye En Hızlı Büyüyen Ülkelerden’

Makro ekonomide milli geliri 238 milyar dolardan 1 trilyon dolar sınırına getirdiklerini söyleyen Erdoğan, satın alma gücü paritesine göre Türkiye’nin dünyanın en büyük 11’nci ekonomisi, Avrupa’nın 4’üncü büyük ekonomisi haline getirdiklerini belirtti.

Satın alma gücü paritesine göre Türkiye 2021 yılında dünyanın en büyük 11. ekonomisi Avrupa’nın ise 4. büyük ekonomi haline geldiğini belirten Erdoğan, “Türk ekonomisi 2002-2021 dönemden yılık oranında yüzde 5,5 büyüme kaydetti. Geçtiğimiz yıl büyüme oranımız yüzde 11 ve bu yılın ilk yarısında yüzde 7,5 seviyesinde gerçekleşti.” diye konuştu.

Covid-19 salgınının dünya ekonomilerini derinden sarstığı bir ortamda Türkiye’nin G20 ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer aldığını belirtti.

Tahıl Koridoru Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin gayretleri neticesinde varılan tahıl koridoru mutabakatının, prestiji sarsılan BM’nin son yıllarda kaydettiği en büyük başarılardan biri olduğunu söyledi.

Rusya Ukrayna arasında gerçekleştirilen esir mübadelesi bu işin en önemli yükseldiği çıta olduğunu vurgulayan Erdoğan, Türk diplomasisinin çok farklı bir lige yükseldiğini ifade etti.

Rusya-Ukrayna krizi ilk başladığında yoğun baskılara maruz kaldıklarını ifade eden Erdoğan, “Bazı dış güçler ve içerideki sözcüleri bizi suçladılar. Türkiye’ye ve Türk ekonomisine ağır bedeller ödetecek fevri kararlar almkamız için etmediklerini bırakmadılar. Savaşı sonlandırmayı tercih ettik. Bu anlayışla süreçte kolaylaştırıcı rol üstlendik.” diye konuştu.

Yunanistan’a Tavsiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs’ta iki halk ve devlet olduğunu belirterek, ambargolara son verilmesi ve meşrutiyete dair verilen sözlerin tutulması gerektiğini söyledi.

ABD’nin GKRY yönelik silah ambargosunu kaldırma kararını kabul etmediklerini söyleyen Erdoğan, “Ege adalarını silahlandıran Yunanistan’ın teşvik edilmesi de müttefikle bağdaşmaz. Biz Yunanistan’ın kimler tarafından üzerimize salındığını gayet iyi biliyoruz. Oynanan oyunun farkındayız. Yunanistan yönetimine kışkırtmalardan uzak durmasını tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.

Dış politikadaki açılımları bazı çevrelerin eksen kayması olarak göstermeye çalıştığını aktaran Erdoğan, “Bu kendi eksenini tahkim etmektir.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.