Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gençlere Seslendi: Stajyerlere Asgari Ücret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen E-İnsan Programı'nda açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Gençlere Seslendi: Stajyerlere Asgari Ücret
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen E-İnsan Programı’nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan sözlerine başlarken, demokrasi ve kalkınma devrimlerinin gerisinde hep önce insan anlayışı olduğunu belirtti.

Türkiye’nin kalkınmasını sadece yollarda, köprülerde, binalarda aramanın eksik bir yaklaşım olduğunu belirten Erdoğan, “Asıl büyük kalkınma atılımını eğitimi ile öğretimi ile sosyal destekleri ile insan kaynağımızı geliştirmekte gösterdik.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında, “Bugün 81 vilayetimizdeki 85 milyon vatandaşımızın her biri eğitimden sağlığa, ulaşımdan sora belirli bir standardın üzerine hayata sahiptir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye E-Devlet ile İlk Sıralarda

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin e-devlet ile dünyada ilk sıralara yerleştiğini belirterek, bunun ülkemizde kamu insan kaynakları yönetiminde de modeldir ve lokomotif olduğunu söyledi.

Türkiye’nin artık gelişmiş ülkeler arasında olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Üniversite sayımız 76’dan 208’e çıktı. Artık ilmin adeta ulaşamadığı yer bırakmadık. Bazı üniversitelerimizde boş kalan kontenjanlar ile ilgili sorun da çözüldü.” diye konuştu. Dikkatin ve kaynakların eğitim kalitesinin yükseltilmesine verildiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Tüm üniversitelerde faaliyete geçen kariyer merkezlerinin gençler ile reel sektör arasında köprü görevi gördüğünü belirten Erdoğan, “ulusal staj programı ile öğrencilerin yaşadığı sorunu çözüme kavuşturduklarını söyledi.

Programın OECD tarafından örnek olarak gösterildiğini ve bunun doğru istikamette gidildiğinin göstergesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Türkiye artık iyi eğitimli evlatlarının kariyer için yurtdışına gittiği değil yurtdışındaki evlatlarını kendine çeken bir cazibe merkezi olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Yaz Stajları için Asgari Ücret Verilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaz stajları için ödenen asgari ücretin yüzde 30’una tekabül eden rakamı, 2023’ten itibaren asgari ücret seviyesine yükselteceklerini söyledi.

Bugün itibarıyla “Ulusal Staj Programı’nın 2023 yılı başvurularının açıldığını bildirdi. Erdoğan, staj sonrası öğrencilerin yarı zamanlı çalışmalarını temin etme amacıyla yetenek yönetim modelini de yaygınlaştıracaklarını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.