Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Credit Suisse Rus Birimlerindeki Hisseleri Elden Çıkaramayacak

Credit Suisse'nin Rus birimindeki hisseleri elden çıkarması Moskova mahkemesi tarafından yasaklandı. İşte detaylar;
Credit Suisse Rus Birimlerindeki Hisseleri Elden Çıkaramayacak
Yorum

Credit Suisse’nin, yaptırım uygulanan bir bankaya olan borcunu geri ödemedi. Bunun üzerine Moskova mahkemesi, İsviçre bankasından 10 milyar Euro’ya el konulmasına karar verdi ve Rus birimlerindeki hisseleri elde çıkarmasını yasaklandı.

Moskova’nın tahkim mahkemesi, 10 milyon Euroluk bir kredi anlaşmazlığında özel banka Transcapitalbank (TCB) lehine karar verdi. Bu kararın ardından Credit Suisse’nin iki Rus yan kuruluşundaki hisselerini elde çıkarması mahkemece yasak ilan edildi.

Karara göre; Credit Suisse’nin karara itiraz etmek için üç ayı bulunuyor. Kredi, Özbekistan merkezli Uzauto Motors’un geçen yıl üzerinde anlaşmaya vardığı ve Credit Suisse’nin aracılık yaptığı bir sendikasyon anlaşmasının parçasıydı.

Moskova tahkim mahkemesi web sitesinde yayımlanan bir kararda, Credit Suisse’nin Uzauto Motors’tan aldığı kredi geri ödemesini 19 Nisan’da sözleşmenin vadesi geldiğinde TCB’ye devretmediği söylendi.

ABD Hazinesi ise 20 Nisan’da TCB’ye yaptırım uyguladı. Ayrıca borç verenin yaptırımlardan kaçınmanın merkezinde olduğunu ve yeteneklerini lanse ederek Çin ile Orta Doğu’da iş kazanmaya çalıştığını söyledi.

TCB, Batı yaptırımlarının ve Credit Suisse’nin Rusya’daki faaliyetlerini durdurmasının gelecekte fonları almanın imkansız olabileceği anlamına geldiğini söyleyerek mahkemeyi 10 milyon Euroluk kredinin geri alınmasını zorlamaya çağırmıştı.

Fransa’nın Societe Generale gibi bazı yabancı bankaların Rusya’daki varlıklarını satmasına rağmen, Rusya’nın en büyük iç Batı bankası olan Raiffeisen, UniCredit ve Citi gibi diğerleri hala seçeneklerini araştırıyor.

Rus yetkililer, finans sektörüne yönelik Batı yaptırımlarına kısasa kısas yanıt olarak yabancı bankaların Rus birimlerini satmalarını engelleme planlarını duyurdular.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu