Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HSBC, Rus Birimini Expobank’a Satmak için Anlaştı

HSBC, Moskova'nın Rus işletmelerinin satışını engellemesinden önce ülkedeki işini Expobank'a satmayı kabul etti. İşte detaylar;
HSBC, Rus Birimini Expobank’a Satmak için Anlaştı
HABER GİRİŞ

Moskova, kendi borç verenlerine uygulanan kısıtlamalara misilleme olarak yabancı bankaların Rus işletmelerinin satışını engellemek için harekete geçeceğini açıklamıştı. HSBC ise bu hamleden önce bir anlaşma imzalayarak Rusya birimini Expobank’a satmayı kabul etti.

Bir banka sözcüsünün Reuters’a yaptığı açıklamalara göre; “Stratejik bir incelemenin ardından HSBC, HSBC Bank (RR) LLC’deki iştirak hisselerinin yüzde 100’ünü Expobank JSC’ye satmak için bir anlaşma imzaladı.”

Bu anlaşmanın tamamlanmasının, HSBC’nin Rusya’dan resmi olarak çıkışını temsil edeceği söylendi. Ancak banka, işlemin Rusya’da hala düzenleyici onaylara tabi olduğunu ifade etti. Expobank ise henüz konuyla ilgili açıklamada bulunmadı.

Geçen hafta Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev, Rusya’nın yabancı bankaların Rus işletmelerinin satışını engelleyeceğini, yurt dışındaki Rus bankalarının da normal şekilde çalışamayacağını söylemişti. Bu politikanın HSBC’nin planlarını alt üst edip etmeyeceğinin de henüz belli olmadığı belirtiliyor.

Reuters tarafından yapılan bir bilgilendirmeye göre; diğer yabancı bankaların Rus bölümleri bu ay personel aramaya başladı. Çalışanların aniden ülkeyi terk etmesiyle birlikte birçok pozisyonun boş kaldığı biliniyor.

Şimdi Kayıt Olun

HSBC Finans Direktörü Ewen Stevenson, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinin arifesinde yaklaşık 200 kişiyi istihdam ettiğini açıkladı. Banka, işletmedeki varlıklarını açıklamazken, Stevenson HSBC’nin Rusya gelirinin 50 milyar dolarlık grup gelirinden 15 milyon dolar civarında olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.