Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Credit Suisse Binlerce Kişiyi İşten Çıkarmayı Planlıyor

İsviçre Bankası Credit Suisse'ten kötü haber geldi. Maliyetleri düşürmek için binlerce kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığı açıklandı. İşte detaylar...
Credit Suisse Binlerce Kişiyi İşten Çıkarmayı Planlıyor
HABER GİRİŞ

İsviçre’nin en büyük ikinci bankası Credit Suisse’in uzun süredir mali durumunda yaşanan olumsuz gelişmelerden dolayı çalışanlarını işten çıkarmayı planladığı duyuruldu.

Reuters’ın haberine göre banka maliyetleri düşürmek için yaklaşık 5 bin kişiyi işten çıkarmayı düşünüyor. Fakat  işten çıkarmanın detaylarına dair hiçbir açıklamanın yapılmadığı aktarıldı.

Banka, 2022 yılını yatırım bankacılığında risk almayı azaltmak için yeniden yapılanmada ve servet yönetimini artırmada bir geçiş yılı olarak adlandırdı. Bankanın satın alınabileceği veya parçalanabileceği yönündeki iddiaları reddetti.

İsmi açıklanmayan kaynak işten çıkarmalarla ilgili tartışmaların devam ettiğini söyledi. Daha önce, İsviçre’nin bir yerel gazetesinde 3 binden fazla kişinin işten çıkarılmasıyla ilgili haber yer almıştı.

Banka, orta vadede maliyetlerini 15.5 milyar İsviçre frangının altına, bu yıl ise yıllık 16.8 milyar franga indireceğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Kısa bir önce bankanın CEO’luğuna Ulrich Koerner terfi etmişti. Yeni CEO’ya bankanın aksiliklerden kurtulmasına yardımcı olması için yatırım bankacılığını azaltma ve 1 milyar dolardan fazla maliyet düşürme görevi atfedilmişti.

Temmuz Ayında Sinyal Verilmişti

Credit Suisse’in Temmuz ayında yayımladığı 2022 ikinci çeyrek raporunda bu gelişmelere yönelik sinyal verildi. Sonuçların hayal kırıklığı yarattığı açıkladı. Piyasanın zor koşullarının müşterilerin gücünü etkilediğini belirtti.
Acilen kararlı bir eyleme geçilmesi gerektiğini ve zenginlik eksenin güçlendirmek için köklü bir dönüşümün desteklendiğini ifade etti.

Bankanın, masrafları düşürmek için işten çıkartma içeren bir daralma planını hazırladığı önceden duyurulmuştu. İsmi açıklanmayan bir kaynak tarafından yönetim kurulu ve yönetim arasında büyük bir maliyet tasarrufu paketi hakkındaki tartışmaların ileri bir aşamaya geldiği açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.