Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Covestro: Gaz Arzından Dolayı Üretim Zincirleri Çökebilir

Alman kimya şirketi Covestro, gaz arzının azalmasından dolayı üretim zincirinin çökebileceği konusunda uyardı ve önlemlerini açıkladı. İşte detaylar...
Covestro: Gaz Arzından Dolayı Üretim Zincirleri Çökebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son günlerde sürekli gündemde olan enerji kaygısı, gaz fiyatlarındaki yüksek artış ve gaz arzının büyük oranda azalması, Avrupa başta olmak üzere küresel piyasalarda endişeye neden oldu.

Alman şirketi olan Covestro, Rusya’nın gaz arzını azaltmasının üretim zincirlerinde büyük sıkıntılara neden olabileceğini belirtti.

Şirket gazın karneye bağlanması durumunda, kesinti seviyesine bağlı olarak bazı üretim tesislerinin tamamen kapatılabileceğini ifade etti.

Tüm Tedarik ve Üretim Zincirleri Çökebilir

Covestro, kimya endüstrisi ve düşüş yaşayan sektörler arasındaki yakın bağlantının durumu daha da kötüleştirebileceğini aktardı. Tüm tedarik ve üretim zincirlerinin çökme riskiyle karşı karşıya olduğu bilgisi verildi.

Covestro CEO’su Markus Steilemann, fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmanın önemini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Leverkusen merkezli şirket, ikinci çeyreği kapsayan raporda grup satışlarının yüzde 18,9 artarak 4,7 milyar euroya ulaştığını bildirdi. Ancak faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi kazançlar yüzde 33 azalarak 547 milyon euroya geriledi.

Şirket, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın jeopolitik dengeleri değiştirdiğini ve küresel ekonomi için sonuçları olacağının altını çizdi. Küresel tedarik sıkıntılarının, çok yüksek fiyat seviyelerinin ve yüksek enflasyonun ekonomik büyümeyi daha da zayıflatacağını bildirdi.

Bu kapsamda, FAVÖK’ün 2,0 milyar euro ile 2,5 milyar euroya kıyasla, 1,7 milyar ile 2,2 milyar euro arasında geleceği tahmin ediliyor.

Gaz Üretimi Azaldı. Covestra Hangi Önlemleri Alıyor

Şirketin 2022’nin ikinci çeyreğindeki performansını gösteren bir açıklamada, tesislerin dünya çapındaki üretim kapasitesinin ortalama yüzde 25’ini temsil ettiği, Almanya’daki gaz ihtiyacını kısa vadede düşürmek için önlemler aldığı paylaşıldı.

Markus Steilemann, şirketin stratejilerinden bahsederek enerji programlarını açıkladı ve “Mümkün olan her yerde, yakıt olarak gazdan, petrol veya diğer alternatif kaynaklara geçeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Almanya’nın enerji konusunda gaza bağımlılığını azaltmaya hazırlandığının altını çizdi. Önlemlerin şirketin gaza olan ihtiyacını azaltma doğrultusunda planlandığını belirtti.

Steilemann, Covestro’nun hem enerji hem de ham madde konusunda fosil yakıtlardan kurtulma stratejisinin sürdürülebilirliğinin önemine değindi. Son olarak, döngüsel bir ekonomi için fosil yakıtlara olan bağımlılıktan vazgeçilmesinin çok kritik olduğunu ortaya koydu.

Gaz Üretimi Hangi Seviyede? Alternatif Enerji Kaynağı Kömür Mü?

Gazprom’un gaz üretimin verileri açıklanmıştı. Rus enerji şirketi Gazprom’un Temmuz ayında günlük ortalama gaz üretimi 2008 yılından bu yana en düşük seviyede. 2022 Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 14’lük azalma, doğal gaz zamları ve birçok ülkeye gaz arzının durdurulması, Covestro gibi çoğu şirketi önlem almak zorunda bırakıyor.

Ayrıca Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 2022 Temmuz ayı raporunda kömür tüketiminin artacağını ve rekor seviyelere ulaşabileceğini bildirmişti. Rapordaki açıklama, küresel piyasaların gaz yerine alternatif bir enerji kaynağı aradığının en büyük göstergesi.

Eurostat’a göre Rusya, petrol ve doğal gaz konusunda Avrupa Birliği ülkeleri için en büyük tedarikçi durumundaydı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ve Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yaptırım uygulaması enerji krizine neden oldu.

Rusya, Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımlara karşılık olarak bazı ülkelerin vanalarını kapattı, bazılarınınkini ise kısmayı tercih etti.  Rusya, en son Letonya’ya gaz tedarikini durdurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.