Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Compass Mining İşten Çıkarma Yaparken Yönetici Maaşlarını Düşürdü

Madencilik şirketi olumsuz piyasa koşulları nedeniyle daralmaya giden firmalar arasına katıldı. Detaylar şöyle...
Compass Mining İşten Çıkarma Yaparken Yönetici Maaşlarını Düşürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasasındaki büyük düşüş trendi, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin de daralmasına neden oluyor. Bu firmalar arasına son olarak Compass Mining eklendi.

Madencilik şirketi çalışanlarının yüzde 15’ini işten çıkarma kararı aldı. Daralma bununla da sınırlı kalmadı. Üst düzey yönetici ve personelin büyük miktarda maaşlarından kesinti yaptığı bildirildi.

Şirkette Radikal Daralma Kararı

Compass Mining CEO’su Whit Gibbs ve Finanstan Sorumlu Başkan Jodie Fisher’ın istifasından sadece bir hafta sonra, zorlu piyasa koşullarının üstesinden gelmek amacıyla işgücünün küçültülmesine karar verildi.

Baş Teknoloji Sorumlusu Paul Gosker ve Madencilik Baş Sorumlusu Thomas Heller, firmada geçici eş başkanlar ve CEO’lar olarak göreve geldiler. Yöneticiler, çalışanlara ve yatırımcılara şirketin önündeki yolu özetleyen bir mektup yazdı.

Mektupta işgücünün yüzde 15’inin zorunlu olarak işten çıkarılacağı, CEO’lar dahil olmak üzere kıdemli çalışanların ve yönetim ekibinin yüzde 50’ye varan önemli ücret kesintileri yapacağına yer verildi.

GCM Yatırım Banner

İşten Çıkarma Yapan İlk Madencilik Şirketi

Compass Mining, Ocak 2021’de madencilik barındırma hizmeti olarak faaliyete başladı ve bugüne kadar yarım milyar doların üzerinde ekipmanı satışı gerçekleştirdi. Şirket müşterileri için 30.000’den fazla madencilik makinesi işletiyor.

Compass, kripto para piyasalarında devam eden gerilemenin ortasında işten çıkarmaları açıklayan ilk madencilik firması oldu. Ancak kripto sektöründeki başka oyuncular da benzer daralma kararlarını açıkladılar.

Binance, Ripple ve Kraken gibi büyük borsalar iş güçlerini güçlendirmeye çalışırken Gemini, Coinbase ve Crypto.com çalışan sayılarını azaltma kararları almışlardı. Pek çok madencilik şirketi ise olumsuz piyasa koşulları nedeniyle varlıklarını satmak durumunda kaldı.

Son olarak Argo Blockchain, düşen gelir ve kredi borcunu ödemek için 637 adet BTC satışı gerçekleştirmişti. Şirketlerin daralma hamleleri, Bitcoin’de geçen yılın Kasım ayındaki zirvesinden yüzde 70’i aşan bir düşüşün ortasında geldi.

BTC bu süreçte tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 69.000 dolar seviyesinden 17.000 dolara kadar geriledi. Dijital varlık yazım itibarıyla 21.200 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.