Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Madencilik Şirketi Bitfarms Borçlarına Karşılık Yüklü Bitcoin Sattı

Sektörün önde gelen madencilik şirketlerinden Bitfarms, borcunu azaltmak amacıyla 3.000 adet BTC satışı gerçekleştirdi. Detaylar şu şekilde...
Madencilik Şirketi Bitfarms Borçlarına Karşılık Yüklü Bitcoin Sattı
HABER GİRİŞ

Madencilik şirketi Bitfarms, kripto piyasasındaki düşüşün baskısını hissetmesiyle borcunu azaltmak yüklü Bitcoin satışı gerçekleştirdi. Şirket toplam rezervlerinin neredeyse yarısına denk gelen 3.000 BTC’yi 62 milyon dolara sattı.

Bitfarms satışa neden olarak likidite iyileştirmesi ve bilançosu güçlendirmesini gösterdi. Büyük satış sonrası şirketin rezervlerindeki BTC adedi 3.349’a düştü. Toronto merkezli Bitfarms, geçen hafta duyurduğu NYDIG ile 37 milyon dolarlık ekipman finansmanı anlaşmasını da tamamlayarak likiditeyi 100 milyon dolara çıkardı.

Satıştan toplanan para, madencinin Bitcoin destekli bir kredi tesisini Galaxy Digital’den 38 milyon dolara düşürmesine yardımcı oldu. Madencilik şirketi geçen hafta krediyi 100 milyon dolardan 66 milyon dolara düşürmek için 1.500 BTC sattığını açıklamıştı.

Madenciler Bitcoin Düşüşünden Darbe Aldı

Bitcoin’in son haftalardaki sert düşüşü, madencilerin karlılığının azalmasına neden aldı. Fiyat düşüşü öncesi pek çok madenci operasyonlarını finanse etmek için kredilere yönelmişti.

Bitfarms, genişlemeyi ve günlük maliyetleri finanse etmek için borç verme ve hisse tekliflerini kullanarak günlük Bitcoin üretimini bilançosunda tutma stratejisine sahip şirketler arasında yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Şirket Nisan ayındaki açıklamasında, “Bitcoin’in şu anda değerinin altında olduğunu düşünüyoruz. Uzun ve orta vadeli potansiyeli, kripto para birimine karşı borç almanın sermaye maliyetinden önemli ölçüde daha yüksek” ifadelerini kullanmıştı. Nitekim o zaman Bitcoin’in fiyatı bugünün yaklaşık iki katı seviyesindeydi.

Uzun Vadeli Yükseliş Beklentisi Korunuyor

Bitfarms Finans Direktörü Jeff Lucas, “BTC uzun vadede yükselişine devam ederken, bu stratejik değişiklik, birinci sınıf madencilik operasyonlarımızı sürdürme ve işimizi büyütmeye devam etme konusundaki en önemli önceliklerimize odaklanmamızı sağlıyor.” açıklamasını yaptı.

Bitcoin geçen yılın Kasım ayından bu yana yüzde 70’e yakın kayıp yaşadı. Kripto para birimi an itibarıyla 21.500 dolar seviyesinden işlem görüyor. Fiyatın düşüşünde yüksek enflasyon ve ardından gelen faiz artırımı gibi sıkılaşma politikaları başrol oynadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.