Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Commerzbank CEO’su Felakete Hazırlanmıyor

Alman bankacılık devinin CEO’su, son dönemdeki kasvetli yorumların aksine küresel ekonomi için iyimser yorumlarda bulundu.
Commerzbank CEO’su Felakete Hazırlanmıyor
Yorum

Küresel resesyon riski, Rusya-Ukrayna savaşı ve sıkılaşma döngüsüyle iyiden iyiye artarken Commerzbank CEO’sundan görece olumlu açıklamalar geldi. Genel merkezi Frankfurt’ta bulunan bankanın CEO’su Manfred Knof, bankanın takipteki kredilerde artışa hazırlandığını ancak kartlarda hafif bir durgunluk muhtemel olduğundan durumun kesinlikle bir felaket veya temerrüt sorunu olmadığını söyledi.

Frankfurt’ta düzenlenen Avrupa Bankacılık Kongresi’nde CNBC’ye konuşan Knof, halihazırda karşılıklar ayırdıklarını dile getirdi. Yine de şu anda çok fazla sorun görmediklerini yineledi.

Aksine gelecek yıl çok istikrarlı ve iyi bir sonuç beklediklerini belirtti.

Düzenleyicilerin, politikacıların ve kurumsal bankaların eylemlerinin, sektörün mevcut ekonomik ortamı yönetebileceği konusunda iyimserlik oluşturduğunu aktaran CEO, “Önümüzde iki zorlu yıl olacak ama dirençli ve güçlüyüz, hep birlikte çalışırsak, durumla başa çıkabiliriz” dedi.

Fakat Avrupa’nın ekonomik görünümüne ilişkin diğer tahminler, Knof’unki kadar iyimser olmadı. Berenberg Baş Ekonomisti Holger Schmieding, tüketici güveninin çok kötü düştüğünü vurgulayarak durgunluğun muhtemelen sığ olmayacağı yönünde görüş bildirdi.

Bu hafta yaptığı açıklamada Holger Schmieding, Euro Bölgesi’nde resesyonun sert, toparlanmanın yavaş olabileceği konusunda uyardı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) son tahminlerinde ekonomik durumun belirgin bir şekilde kötüleştiğini ve iki çeyreklik daralmaya doğru ilerlendiğini kabul etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu