Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesinde Resesyon Sert Toparlanma Yavaş Olabilir

Berenberg’in baş ekonomisti Holger Schmieding, tüketici güveninin fazla düştüğünü belirterek, durgunluğun tahminlerden daha ağır geçeceğini belirtti.
Euro Bölgesinde Resesyon Sert Toparlanma Yavaş Olabilir
HABER GİRİŞ

Euro bölgesinin önümüzdeki aylarda ekonomistlerin güçlü bir etkiye sahip olacağı beklentisiyle resesyona gireceği tahmin ediliyor. Euro para birimini paylaşan 19 üyeli bölge, Rusya’nın Şubat Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana önemli bir baskı altında.

Kremlin’e yönelik yaptırımlar, Rus gaz ithalatının aniden sonlandırılması ve enerji kriziyle mücadele eden hane halklarına ve şirketlere mali destek sağlama ihtiyacı, yılın başında tahmin edilen ekonomik görünümü kararttı.

Berenberg’in baş ekonomisti Holger Schmieding, “Tüketici güveni o kadar kötü düştü ki, durgunluk muhtemelen sığ olmayacak” açıklamasında bulundu.

Avrupa Komisyonu’ndan alınan veriler, tüketici güveninin Eylül ayında rekor düşük seviyeye gerilediğini gösterdi. O zamandan bu yana biraz iyileşme yaşansa da, hane halkı hâlâ gelecekten ve mali durumlarından endişe ediyor.

Schmieding, gayri safi yurtiçi hasılasının dördüncü çeyrekte ve gelecek yılın ilk çeyreğinde keskin bir şekilde daralacağını ve toplamda yüzde 1,7′lik bir düşüş olacağını söyledi. Resesyon, art arda iki çeyrek daralma olarak tanımlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Resesyon Endişeleri Artıyor

Euro bölgesi için büyüme tahminleri, üçüncü çeyrekte önceki üç aylık döneme göre yüzde 0,8′lik büyümeden yüzde 0,2′ye bir yavaşlama olduğunu gösteriyor. Belçika, Letonya ve Avusturya son çeyrekte ekonomik daralmalar kaydetti.

BNP Paribas’ta ekonomist Spyros Andreopoulos, bu ayın başlarında, “Ben buna sığ demezdim, Avrupa Merkez Bankası konseyinin beklediğinden kesinlikle daha derin olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bölgede bir durgunluk olasılığını kabul etmeye başladı. Bu ayın başlarında konuşan ECB Başkanı Christine Lagarde, durgunluk riskinin arttığının altını çizmişti.

Merkez bankası tarafından yayınlanan yıllık büyüme tahminleri henüz blok genelinde bir ekonomik daralma öngörmüyor. Tahminler bu yıl yüzde 3,1 ve 2023′te yüzde 0,9 GSYİH oranına işaret ediyor. Güncellenmiş rakamların önümüzdeki ay yayınlanması bekleniyor.

ECB bu yıl üç kez faiz artırımına gitti ve buna devam etmesi bekleniyor. Agresif oran artışları, borçlanma fiyatı arttıkça ekonomik büyümeyi bastırabilir.

Morgan Stanley, Euro bölgesinin en büyük ekonomisi olan Almanya’nın yüzde 0,7 ile en keskin düşüşlerden biriyle karşı karşıya kalmasıyla birlikte, gelecek yıl için blokta yıllık yüzde 0,2′lik bir daralma öngörüyor.

Gelecek yılın ilk çeyreğinde resesyondan çıkılsa bile, ekonomistler sonraki ayların yine de zor geçeceğini söylüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.