Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Tüketici Güveni Resmen Dibe Vurdu

Resesyon endişelerinin iyiden iyiye arttığı Avrupa’da tüketici güveni dibe vurdu. Tüm zamanların düşüğündeki rakam, endişeleri artırdı…
Euro Bölgesi’nde Tüketici Güveni Resmen Dibe Vurdu
HABER GİRİŞ

Euro Bölgesi’nde tüketici güveni Eylül’de 3,8 puan azalarak eksi 28,8’e düştü. Rakam, 25,8 olan piyasa beklentilerinin altında gerçekleşmekle kalmayıp kayıtlardaki en düşük seviyeyi işaretledi.

Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan flaş tahmin, Avrupa Birliği genelinde tüketici güveninin de 3,5 puan azalarak eksi 29,9’a gerilediğini gösterdi.

Küresel merkez bankaları haftasındaki önemli makroekonomik veriler arasında yer alan Euro Bölgesi tüketici güveni, Avrupa için mevcut endişeler üzerine eklendi.

Euro Bölgesi’nde Tüketici Güveni Eylül
Kaynak: European Commission

Geçen hafta yayımlanan bir diğer önemli veri de Avrupa ekonomisi için karamsarlığın 2008 krizindeki kadar kötü olduğunu ortaya serdi. Artan enflasyon, çözümlenemeyen enerji krizi ve merkez bankalarının sıkı para politikaları yaklaşan bir krizin sinyallerini verirken karamsarlık seviyesi sıçradı.

Öne çıkan gerekçe ise 24 Şubat’tan bu yana süregelen Rusya-Ukrayna savaşı ve bundan kaynaklanan yaptırım rüzgarı. Avrupa, Ukrayna’ya desteği sürdürürken Rusya’ya eşi benzeri görülmemiş yaptırımlar açıkladı. Rusya da buna karşılık, en büyük enerji ihracatçısı olduğu kıtaya yönelik kesinti kararları aldı.

GCM Yatırım Banner

Avrupa en çetin kışa hazırlanırken tüketicilerin güveni, enerji krizi ve durgunluk beklentileri dahil birçok faktör ortasında dibe vurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın