Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Coinbase’den ABD Hazine Bakanlığı Aleyhine Tornado Cash Davası

ABD’li kripto para borsası, Tornado Cash yaptırımları nedeniyle, Hazine Bakanlığı’na dava açtı. Detaylar geliyor...
Coinbase’den ABD Hazine Bakanlığı Aleyhine Tornado Cash Davası
HABER GİRİŞ

Kripto para topluluğu, geçtiğimiz günlerde ABD Hazine Bakanlığı tarafından alınan kripto karıştırma hizmeti Tornado Cash’in kullanımını yasaklama haberi ile  karşı karşıya kalmıştı. Karar ile Tornado Cash,  Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi tarafından kara listeye alındı.

ABD’li kripto para borsası Coinbase, bu kararın sonrası Hazine Bakanlığı aleyhine dava açtı. Tornado Cash gibi karıştırma hizmetleri, anonim olmakla birlikte kolayca izlenebilir olan kripto işlemlerini gizlemek için kullanılıyor.

Hazine Bakanlığı, bu özel hizmetin son üç yılda Kuzey Koreli bilgisayar korsanları ve diğer kötü aktörler tarafından 7 milyar dolardan fazla dijital para aklamak için kullanıldığını savundu.

Coinbase’de kıdemli bir güvenlik riski analisti olan bir davacı, adresinin Rus hack grupları tarafından hedef alınacağı korkusuyla Ukrayna’ya yapılan bağışları anonim hale getirmek için hizmeti kullandı.

Yaptırımlar, Hazine tarafından bir kurum veya kişiye karşı açık kaynaklı yazılımları kara listeye almayı içeriyor. Kripto meraklıları, hareketin bir aşırılık olduğunu, yasal emsal teşkil ettiğini ve teknoloji endüstrisi için olumsuz dalgalanma etkilerine neden olabileceğini savundu.

GCM Yatırım Banner

‘Hazine Yetkisini Aştı’

Davada alınan kararla ilgili Hazine’nin yetkisinin bir adım ötesine geçtiği ifadelerine yer verildi. Davacılar, paraları hala Tornado Cash’te kilitli olduğu için finansal zarara yol açtığını ve gizlilik nedenleriyle araçlara güvenen kullanıcılara zarar verdiğini iddia ediyor. Dava, mahkemeden Tornado Cash akıllı sözleşmelerini ABD yaptırımları listesinden çıkarmasını istiyor.

Kripto para borsasının bu adımı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından incelemeye maruz kalmasının ardından geliyor. Borsa geçtiğimiz Temmuz ayında SEC tarafından, kayıt dışı menkul kıymet ticaretine izin verdiği gerekçesiyle incelemeye alınmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.