Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Coca-Cola Hisse Başına Kazancı 4Ç20’de %30’a Yakın Düştü

Coca-Cola Company 2020'nin son çeyreği ve tam yıl için yayımladığı kazanç raporunda düşen hisse başına kazançlarla dikkat çekti.
Coca-Cola Hisse Başına Kazancı 4Ç20’de %30’a Yakın Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Coca-Cola Company bugün 2020 yılının son kazanç raporunu yayımladı. Koronavirüs pandemisinin satışlarına zarar vermeye devam ettiğini bildiren şirket, krizden güçlü çıkmak için şişeleme ortaklarıyla stratejik dönüşüm girişimlerinde bulunduğunu söyledi.

Coca-Cola’nın net geliri 2020 dördüncü çeyreğinde %5 düşüşle 8,6 milyar dolara inerken, organik gelirlerin %3 gerilediğini bildirdi.
Coca-Cola 4Ç20 Net Gelir
Kaynak: Coca-Cola Company

Önceki çeyreklere kıyasla trendlerde iyileşme görmeye devam eden şirket, yıllık bazda net gelirini %11 azaltarak 33 milyar dolara düşürdü. Yıllık bazda organik geliri ise %9 azaldı. Konsantre satışlardaki %7’lik düşüş ve fiyat/karışım oranındaki %2’lik gerileme, yıllık gelirin azalmasının nedeni olarak açıklandı.

Şirketin çeyrek dönem için karşılaştırılabilirliği etkileyen kalemleri içeren faaliyet kâr marjı ise önceki yıldaki %23,9 oranına karşı %27,2 düzeyinde gerçekleşti. Karşılaştırılabilir işletme marjı ise önceki yıl %24,8 iken bu yıl %27,3 oldu. Tüm yıl için faaliyet kâr marjı önceki yıldaki %27,1 düzeyine karşı %27,3 düzeyine yükseldi. İşletme marjı ise önceki yıl %27,9 iken, bu yıl %29,6 düzeyinde gerçekleşti.

Coca-Cola Company’nin çeyrek bazda hisse başına kazancı %29 düşüşle 0,34 dolar olurken, karşılaştırılabilir hisse başına kazanç %6 artışla 0,47 dolara yükseldi. Yıllık bazda hisse başına kazanç ise %13 düşüşle 1,79 dolara geriledi. Karşılaştırılabilir hisse başına kazanç ise yıllık bazda %8 düşüşle 1,95 dolara indi.

Şirket, operasyonlardan elde edilen nakdin, büyük ölçüde koronavirüs ve döviz dalgalanması nedeniyle iş üzerindeki baskına bağlı olarak %6 düşüşle 9,8 milyar dolar olduğunu açıkladı.
Coca-Cola 4Ç20 Nakit Akışı
Kaynak: Coca-Cola Company

Tüm yıl serbest nakit akışının ise önceki yıla göre daha düşük sermaye harcamaları nedeniyle %3 artışla 8,7 milyar dolar olduğu bildirildi. Şirket 2021 yılında ise en az 10 milyar dolarlık operasyonlardan kaynaklanan nakit akışı ve yaklaşık 1,5 milyar dolarlık sermaye harcaması yoluyla en az 8,5 milyar dolarlık serbest nakit akışı sağlamayı bekliyor.

GCM Yatırım Banner

2021 yılına dair tahminlerini de paylaşan Coca-Cola Company, yüksek tek basamaklı organik gelirinde yüzde büyümesi sağlamayı bekliyor. Karşılaştırılabilir net gelirlerinin mevcut oranlara ve hedge edilmiş pozisyonların etkisiyle %2 ila %3 arasında bir döviz kuru beklentisine de sahip. Şirketin temel efektif vergi oranının %19,5 olduğu tahmin edilirken, 2020 yılında 1,95 dolarlık hisse başına kazancın büyüme yüzdesinin düşük çift basamaklı rakamlara ulaşması tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın