Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citi’ye Göre Seçim Sonrası Türk Lirası Değer Kazanacak

Seçim sonrasına dair faiz ve kur beklentilerini paylaşan Citi ekonomistleri, lirada toparlanma öngörüyor.
Citi’ye Göre Seçim Sonrası Türk Lirası Değer Kazanacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün itibarıyla Türkiye’nin 13. cumhurbaşkanını seçeceği 14 Mayıs seçimlerine bir aylık zaman kaldı. Cumhurbaşkanı adayları seçim kampanyalarını yürütürken vaatler içerisinde ekonomiye yönelik atılacak adımlar en ön planda yer alıyor.

Seçim sonrasına dair merak edilen en önemli konu ise Türk Lirası’nın ve borsanın geleceği durum. Mevcut hükümet düşük faizlerle borsayı alternatifsiz bir yatırım aracı haline getirirken, seçimi muhalefetin kazanması durumunda ekonomi politikalarında değişiklik yapılmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Aralık 2021’de doları dizginlemek için devreye alınan kur korumalı mevduat (KKM) uygulamasının kaldırılacak olması da muhtemel senaryolar içerisinde yer oluyor. Bu kapsamda Türk lirasına dair beklentiler ve tahminlere bir yenisi daha eklendi.

Citi ekonomistleri de Türkiye’de seçim sonrasına dair faiz ve Dolar/TL’ye yönelik öngörülerini paylaştığı bir rapor yayımladı.

Politika Faizi Yüzde 40’a Çıkabilir

Citi ekonomistleri yayımladığı raporda Türkiye’de politika faizinin yüzde 40 ve hatta daha yüksek seviyelere çıkarılmasının ihtiyatlı bir adım olabileceğini belirtti. Mevcut durumda yılın üçüncü çeyreği için politika faizi beklentisi yüzde 25,5, dördüncü çeyrek için ise yüzde 27 olarak açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Türk Lirası’nın olası seyrine dair çok fazla tartışmanın öne çıktığını belirten ekonomistler, düzenleyici tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesi halinde bir düzeltmeye de olası bakıyor.

Döviz piyasasındaki dengesizliğin büyük ölçüde sermaye hareketlerine getirilen düzenleyici tedbirlerden kaynaklandığı için TL’ye dair adil değer tahminlerine de güvenilmemesi gerektiği belirtildi.

Tüm bu değerlendirmeler neticesinde düzenlemelerin gevşetilmesi ve CDS risk priminde toparlanma olması halinde, liranın bir yılda yüzde 12 değer kazanacağı yorumu yapıldı. Kurum analistleri seçimden sonra risk priminin 250 baz puan düştüğü senaryoda, Türkiye’ye 45-50 milyar dolarlık portföy girişi olabileceğini aktardı.

HSBC geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada dolar kuru için yıl sonu beklentisini 24’e yükseltmişti. Morgan Stanley ise seçimi kim kazanırsa kazansın doların yükseleceğini öngördü.

Dolar kuru, bugünkü işlemlerde 19,27 – 19,32 arasında hareket etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.