Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citigroup Çin Büyüme Tahminini Yükseltti

Citigroup ekonomistleri, Çin'in istikrarlı ekonomik göstergeleri ve son zamanlarda aldığı destekleyici politika önlemleri sebebiyle büyüme tahminini revize etti.
Citigroup Çin Büyüme Tahminini Yükseltti
HABER GİRİŞ

ABD merkezli çok uluslu yatırım bankası Citigroup ekonomistleri, Çin’deki istikrarlı ekonomik göstergeler ve son dönemde aldığı destekleyici politikaları gerekçe göstererek ülkenin büyüme tahmini yükseltti. Çin’in bu seneki ekonomik büyüme tahminini yüzde 4,7’den yüzde 5’e revize etti.

Xiangrong Yu liderliğindeki Citi ekonomistleri tarafından bugün yayımlanan notta, “Döngüsel dip burada, tüm gözler politika ivmesinin arttığı bir dönemde organik talebin toparlanıp toparlanmayacağına odaklanmış durumda.” ifadeleri yer aldı.

Çin’de toparlanan fabrika faaliyetlerine dikkat çeken Citi, perakende satışların iyileşmesini ve yüksek baza rağmen sanayi üretiminin istikrarlı kalmasını beklediğini belirtti.

Kişisel gelir vergisindeki indirime de değinen Citi, “Ağustos ayının sonundan bu yana, ipotek yeniden fiyatlandırması ve 1’inci kademe şehirlerdeki emlak gevşemesi ile politika ivmesi beklentileri açıkça aştı.” dedi.

Citi, Çin’in Ağustos’ta Büyüme Tahminini Düşürmüştü

Londra merkezli haber ajansı Reuters Citi’nin, Ağustos ayında ekonomik büyüme tahminini düşürdüğünü anımsattı. Banka bu kararında Çin’in Ağustos ayına kadar verdiği politika desteğinden kaynaklanan hayal kırıklığına işaret etmişti.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Citi, Pekin’in büyüme tahminini düşürmesine ilişkin özellikle de ülkenin emlak sektöründeki krizin yayılmasıyla endişelerin artması üzerine ülkenin 2023 yılı büyüme tahminini yüzde 4,7’ye düşürmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.