Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citigroup 2023 Küresel Büyüme Tahminini Yükseltti

Citigroup, bu yıl için küresel büyüme tahminini yükseltti. İşte Citi ekonomistlerinin beklentisi...
Citigroup 2023 Küresel Büyüme Tahminini Yükseltti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Citigroup 2023 küresel ekonomi büyüme tahminini açıkladı. Buna göre ekonomistler ABD, Euro Bölgesi ve Çin’in gösterdiği güçlü performansı gerekçe göstererek yüzde 2,4’e çıkardı.

Nathan Sheets Citi ekonomistleri bunun öncesinde bu yıl için küresel büyüme tahminini yüzde 2,2 olarak açıklamıştı. Ayrıca üçüncü çeyrekte ABD’de bir durgunluğun başlamasını beliyorlardı. ABD resesyon beklentisini yılın dördüncü çeyreğine kaydırdı.

Bunun yanında ekonomistler geçen ay Atlantik’in her iki yakasında baskıları tetikleyen şiddetli mali streslerin azalacağını öngördü.

Nathan Sheets, Bankacılık gerilimlerinin akut aşaması hafifliyor gibi göründüğünü kaydetti. Fakat bu olay ile banka varlıkları, mevduatları ve finansmanı ile banka marjları üzerindeki etkileriyle ilgili kronik zorluklar görmeye devam ettiklerini bildirdi.

Citi, 2024 yılı için küresel büyüme tahminini yüzde 2,5’ten, yüzde 2,1’e indirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde Citi, Türkiye’de seçim sonrasına dair faiz ve Dolar/TL’ye yönelik tahminlerini paylaşmıştı. Buna göre yayımlanan raporda ekonomistler politika faizinin yüzde 40 ve hatta daha yüksek seviyelere çıkabileceğini belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.