Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Citigroup 2023 Küresel Büyüme Tahminini Yükseltti

Citigroup, bu yıl için küresel büyüme tahminini yükseltti. İşte Citi ekonomistlerinin beklentisi...
Citigroup 2023 Küresel Büyüme Tahminini Yükseltti
Son Güncelleme: 

Citigroup 2023 küresel ekonomi büyüme tahminini açıkladı. Buna göre ekonomistler ABD, Euro Bölgesi ve Çin’in gösterdiği güçlü performansı gerekçe göstererek yüzde 2,4’e çıkardı.

Nathan Sheets Citi ekonomistleri bunun öncesinde bu yıl için küresel büyüme tahminini yüzde 2,2 olarak açıklamıştı. Ayrıca üçüncü çeyrekte ABD’de bir durgunluğun başlamasını beliyorlardı. ABD resesyon beklentisini yılın dördüncü çeyreğine kaydırdı.

Bunun yanında ekonomistler geçen ay Atlantik’in her iki yakasında baskıları tetikleyen şiddetli mali streslerin azalacağını öngördü.

Nathan Sheets, Bankacılık gerilimlerinin akut aşaması hafifliyor gibi göründüğünü kaydetti. Fakat bu olay ile banka varlıkları, mevduatları ve finansmanı ile banka marjları üzerindeki etkileriyle ilgili kronik zorluklar görmeye devam ettiklerini bildirdi.

Citi, 2024 yılı için küresel büyüme tahminini yüzde 2,5’ten, yüzde 2,1’e indirdi.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Bu gelişmelerin öncesinde Citi, Türkiye’de seçim sonrasına dair faiz ve Dolar/TL’ye yönelik tahminlerini paylaşmıştı. Buna göre yayımlanan raporda ekonomistler politika faizinin yüzde 40 ve hatta daha yüksek seviyelere çıkabileceğini belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu