Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citi’den TL için Yeni Hamle: Tahvil Ağırlığı Azaltıldı

Yatırım bankası Citi, Türk lirası cinsi tahvillerin ağırlığında azaltma kararı aldı. Detaylar şöyle…
Citi’den TL için Yeni Hamle: Tahvil Ağırlığı Azaltıldı
HABER GİRİŞ

Citibank tarafından Türk lirası varlıklarına ilişkin yeni bir karar alındı. Banka yurt içi piyasadaki bazı uygulamaların kaldırılması sonrası, getirilerin yükseldiğini neden göstererek, model portföyünde düzenleme gerçekleştirdi. Bu düzenleme ile Türk lirası cinsi tahvillerin varlığında azaltmaya gidildi.

Bankanın anlistleri Luis E Costa, Bhumika Gupta ve Nikola Apostolov tarafından hazırlanan raporda, “Merkez Bankası’nın son dönemde aldığı makro ihtiyati tedbirler ışığında, TCMB’nin doğrudan sabit faizli tahvillerin ikincil piyasalarına yapılan müdahalenin sona ermesi, özellikle eğrinin uzun tarafı üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturuyor” ifadeleri yer aldı.

Analistler ayrıca TCMB’nin getiri eğrisini yapay olarak düşük ve reel getirileri negatif tutan menkul kıymet tutma kuralarının da gevşettiğine dikkat çekti. Merkez Bankası’nın net rezerv durumunun zorlayıcı bir görünüme sahip olduğunu belirten analistler, daha önce yapılan yıl sonu enflasyon tahminine atıfta bulundu.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, enflasyon raporu tanıtımında, yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 58 olarak revize edildiğini söylemişti. Merkez Bankası tarafından yapılan son açıklamada ise rezervlerdeki artış serisinin sekizinci haftasında da sürdüğü kaydedildi.

TCMB açıklamasında, 4 Ağustos itibarıyla brüt döviz rezervlerinin 1 milyar 880 milyon dolar artışla 74 milyar 229 milyon dolara çıktığını bildirmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.