Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citi, Türkiye’nin Banka Devleri için Tavsiyesini Düşürdü

Çok uluslu yatırım bankası Citi, açıklanan bilançoların ardından Türkiye'nin üç büyük bankası için tavsiyesini aşağı yönlü revize etti. Detaylar haberin içerisinde;
Citi, Türkiye’nin Banka Devleri için Tavsiyesini Düşürdü
HABER GİRİŞ

Şirketlerin 2023 yılı 3’üncü çeyrek bilançoları gelmeye devam ederken, açıklanan finansal raporlara ilişkin değerlendirmeler de dikkat çekiyor. ABD merkezli çok uluslu yatırım bankası Citi, Türk bankacılık sektöründe öne çıkan 3 banka için hisse hedef fiyat ve tavsiyesini revize etti.

Borsa İstanbul’da GARAN koduyla işlem gören bankacılık devi Türkiye Garanti Bankası A.Ş.’nin 30 Ekim’de açıklanan bilançosunu baz alan Citi Analisti Simon Nellis, banka için tavsiyesini düşürdü. GARAN, 10 Kasım’daki kapanışını 47,80 liradan yapmıştı.

Nellis, 2023’ün ilk 9 ayını kapsayan dönemde geçen yılın aynı dönemine kıyasla net kârını yüzde 48 artırarak 57,2 milyar TL’ye çıkaran GARAN için tavsiyesini ‘nötr’den ‘sat’a indirdi. Bankanın hedef fiyatının ise 42,80 TL olduğuna işaret etti.

Yatırım bankası, Yapı Kredi için tavsiyesi ‘nötr’den ‘sat’a indirerek hedef fiyatı 15 TL olarak güncelledi. Borsada YKBNK koduyla işlem gören banka, geçen hafta Cuma günkü kapanışını 16,94 lira seviyesinden yapmıştı.

Yapı Kredi 24 Ekim’de açıkladığı bilançosunda 2023 yılının ilk 9 ayında net dönem kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artırarak 48,7 milyar TL’ye yükseltmişti.

GCM Yatırım Banner

Borsa İstanbul’da AKBNK koduyla işlem gören Akbank A.Ş.’nin 26 Ekim’de açıklanan 2023’ün üçüncü çeyreğindeki net kârı 20,45 milyar TL olarak kaydedilmişti. Citi Analisti Nellis, Akbank için de tavsiyesini revize etti.

10 Kasım’da kapanışını 28,98 lira seviyesinden yapan AKBNK için tavsiyesini ‘al’dan ‘nötr’e indirdi. Hisse için belirlenen hedef fiyatını ise 33,80 TL olarak açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın