Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

GARAN 3Ç23 Bilançosu Açıklandı! Net Kar Ne Kadar Değişti

Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden 9 aylık bilançosunu paylaşan Garanti Bankası, 57,2 milyar TL net kar elde ettiğini paylaştı. Genel Müdür açıklama yaptı. İşte detaylar;
GARAN 3Ç23 Bilançosu Açıklandı! Net Kar Ne Kadar Değişti
YAYINLANMA ZAMANI

Borsa İstanbul’da GARAN koduyla işlem gören bankacılık devi Türkiye Garanti Bankası A.Ş (GARAN), Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden finansal sonuçlarını paylaştı. Banka, 2023’ün ilk 9 ayını kapsayan dönemde geçen yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 48 artırarak 57,2 milyar TL’ye çıkardı.

Söz konusu dönemde bankanın aktif büyüklüğü 1 trilyon 976 milyar 326 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Garanti Bankası’nın ekonomiye nakdi ve nakdi olmayan krediler ile sağladığı destek 1 trilyon 445 milyar 386 milyon 493 bin TL düzeyinde oldu.

GARAN 3Ç23 Bilançosu Açıklandı! Net Kar Ne Kadar Yükseldi?Kaynak: Fintables

9 aylık dönemde bankanın faiz gelirleri yüzde 65 artarak 144,9 milyar TL’ye yükselirken faiz giderleri yüzde 185 azaldı ve 84 milyar TL’ye geriledi.

Net komisyon ücretleri yüzde 121 artışla 26,5 milyar TL’ye, net faaliyet karı ise yüzde 43 artışla 71,7 milyar TL’ye yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre bankanın finansal varlıkları yüzde 5, kredileri yüzde 9, mevduatları ise yüzde 3 oranında arttı. Beklenen zarar karşılıkları geçen yıla göre sabit kalırken özkaynaklar yüzde 14 artarak 215 milyar TL’ye çıktı.

GARAN, günlük yüzde 1,4 düşüşle 48,4 TL’den kapanış yaptı. Hissede aylık yüzde 73,5, yıllık yüzde 122 oranında artış gerçekleşti.

Bankadan Bilanço Açıklaması

Garanti Bankası Genel Müdürü Recep Baştuğ, büyüme odağının KOBİ ve tüketici kredileri olduğunu, buna karşın kurumsal ve ticari kredilerde büyüme hızının görece düşük kaldığını belirtti.

KOBİ kredilerinde pazar payı kazanırken kredi kartları ve tüketici kredilerindeki geleneksel lider pozisyonunu bu çeyrekte başarılı şekilde korumaya devam ettiklerini aktardı.

Baştuğ, yılın üçüncü çeyreğinin yeni ekonomi yönetiminin attığı sıkılaşma adımlarının banka bilançolarına yansıyan bir dönem olduğunu dile getirdi. Banka olarak bu sürece paralel, aktif şekilde bilançoyu yönetmeye çalıştıklarını ifade etti. Bu çeyrekte kredi talebinin ağırlıklı TL olarak geliştiğini, yabancı para kredi talebinin zayıf seyretmeye devam ettiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.