Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citi CEO’sundan Güven Mesajı: Bankacılık Sistemi Sağlam

Küresel piyasaları etkisi altına alan bankacılık krizine ilişkin güven mesajları gelmeye devam ediyor. ABD'li dev bankalardan Citi'nin CEO'su, "bu bir kredi krizi değil" dedi.
Citi CEO’sundan Güven Mesajı: Bankacılık Sistemi Sağlam
YAYINLANMA ZAMANI

Citigroup CEO’su Jane Fraser, piyasaları sarsan bankacılık krizine ilişkin açıklamalarıyla dikkat çekti. Çarşamba günü Washington D.C. Ekonomi Kulübü’ne konuşan Fraser, diğer yetkililere benzer şekilde bankacılık sisteminin sağlam olduğunu savundu.

“Bankacılık sistemi oldukça sağlam ve büyük ve bölgesel bankalar iyi sermayelendirilmiş durumda” diyen Fraser, şöyle devam etti:

“Bu bir kredi krizi değil. Bu, birkaç bankanın bazı sorunları olduğu bir durum ve bunu başlangıçta durdurduğumuzdan emin olmak daha iyidir.”

Fraser’ın yorumları, piyasaları çalkantıya sürükleyen ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) 50 yerine 25 baz puan artırım yapmasına yol açan bankacılık endişeleri üzerine geldi.

Geçtiğimiz iki hafta içinde iki ABD bankası çöktü, Credit Suisse, İsviçreli rakibi UBS tarafından piyasa değerinin çok altında bir fiyata, 3,25 milyar dolara devralındı. Aynı zamanda Amerika’nın en büyük borç verenleri çökme tehdidi altındaki First Republic Bank’a 30 milyar dolar mevduat desteği sağlamayı kabul etti.

GCM Yatırım Banner

Bu noktada ABD’nin dördüncü en büyük borç vereni olan Citi, yeniden yapılanma için zaman kazanmasına yardımcı olmak amacıyla geçen hafta First Republic’e yardım eli uzatan 11 büyük banka arasında yer aldı.

Fraser, Citi’nin First Republic’i satın almakla ilgilenmese de bir güven işareti olarak bankaya 5 milyar dolar katkıda bulunduğunu ve geri ödenmesini beklediğini söyledi.

First Republic’i destekleme hamlesinin, normalde şiddetli rakipler olan bankacılık devleri arasında benzeri görülmemiş bir birlik gösterisi olduğunu sözlerine ekledi.

Rakip bankaların genellikle farklı anlaşmalarda birbirini yenmeye çalıştıklarını vurgulayan Fraser, “Ancak bu durumda, güçlü bir pozisyondayız ve sorun olabilecek bir şeyi durdurmak istiyoruz” dedi.

İsviçreli bankalardaki duruma da değinen Citi CEO’su, Credit Suisse’in rakip UBS tarafından satın alınmasının şaşırtıcı olmadığını belirtti.

Credit Suisse’nin tarihi devrinin sadece bir zaman meselesi olduğunu aktardı. Yönetim istikrarsızlığına ve çeşitli krizlere gönderme yaparak uzun zamandır sorunlu bir kurum olduğunu kaydetti. Öte yandan ABD’deki düzenleyicilerin iflasların ardından aldıkları önlemlere övgüde bulundu.

Silikon Vadisi Bankası’nın ardından Signature Bank’ın da iflasıyla Hazine, FED ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), milyarlarca dolarlık sigortasız müşteri parasını garanti etmelerine izin veren sistemik risk durumunu duyurmuştu.

Fraser, bu hamleye atıfla “Mudileri korumak çok önemli, dünyanın her yerindeki bankacılık sistemi güvene dayalıdır ve bu güven, mevduatların emniyet ve güvenliğinde olmalıdır” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.