Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ciro Açıklandı: Togg 42. Sırada

İlk satışını geçen yılın Mart ayında yapan Togg, İSO 500 listesine eklendi. İşte yerli ve milli otomobil markasının cirosu;
Ciro Açıklandı: Togg 42. Sırada
HABER GİRİŞ

İstanbul Sanayi Odası (İSO), bugün 2023 yılına ait ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu (İSO 500)‘ araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Sonuçlarda, otomobil satışlarını ilk kez geçen yıl satışa sunan Togg’un ekonomik verileri göze çarptı.

İSO 500 listesine adını ekleten Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Togg), satış rakamlarıyla 42. sırada yerini aldı.

Geçen yılki seçim döneminde Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli aracı sloganıyla satışa çıkan ve ithal araçlardan alınacak gümrük vergisi artışı gibi ticari kararlarla rakiplerine göre avantajlı konumda olan Togg, 2023 yılında 24,3 milyar TL’lik satış rakamına ulaştı.

Ancak İSO araştırmasında Togg’un cirosu dışında diğer finansal verileri yer almadı. Şirketin özkaynakları, dönem kâr/zarar rakamı ve çalışan sayısı gibi bilgileri listede paylaşılmadı.

Yerli ve milli sloganlı markanın araç üretiminde çok sayıda ülkenin imzası bulunuyor. Togg’un motorunda Alman Bosch, bataryasında Çinli Siro, entegrasyonunda Alman Edag, şasi sisteminde İngiliz Mira ve tasarımında İtalyan Prinfarina’nın adı geçiyor.

GCM Yatırım Banner

Togg ortakları arasında; Zorlu Holding, Anadolu Grubu, Turkcell, BMC, Kök Grubu ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın