Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İSO 500’de Zirve Tüpraş’a Emanet! İşte İlk 10

İSO, 2023 yılına ait 'Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 2023 yılında listeye iki yeni firma dahil oldu. İşte detaylar;
İSO 500’de Zirve Tüpraş’a Emanet! İşte İlk 10
HABER GİRİŞ

İstanbul Sanayi Odası (İSO), 2023 yılına ait ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu (İSO 500)’ araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Listeye bu yıl iki yeni firma dahil oldu. 2023 yılında Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu, 484 milyar liralık üretimden satış rakamıyla Tüpraş oldu.

Koç Holding’e bağlı olan Tüpraş, liderliğini bu yıl da sürdürdü. 2023 yılında üretimden satışlara göre ikinci büyük kuruluş, 238 milyar lira ile Ford Otomotiv oldu. Koç Holding’in bir diğer şirketi olan Ford Otomotiv, geçen sene üçüncü sıradaydı.

Üçüncü sırada ise yaklaşık 227 milyar liralık üretimden satışla Star Rafineri yer aldı. Azerbaycan devletine ait Socar şirketine bağlı olan Star Rafineri, geçen yıl ikinci sıradaydı.

143 milyar liralık üretimden satış rakamına ulaşan İstanbul Altın Rafinerisi, bu yıl da listede dördüncü sıradaki yerini korudu. Geçen yıl yedinci sırada bulunan Toyota Otomotiv, 128 milyar liralık üretimden satışla beşinci sıraya yükseldi.

Geçen sene dokuzuncu sırada yer alan Oyak-Renault, 107 milyar liralık üretimden satışla altıncı sıraya yükseldi. Sekizinci sırada bulunan Arçelik, 100 milyar liralık üretimden satışla bu yıl yedinci sırada yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Altın Talebi Artıyor

2023 yılı listesinde ilk 10’a iki yeni firma girdi. Geçen yıl ilk 10’da olmayan Mercedes-Benz ve Gramaltın Kıymetli Madenler, bu yıl listede yükselmeyi başardı.

Mercedes-Benz, 2023’te 94 milyar liralık üretimden satışla sekizinci sırada yer alırken, geçen yıl 15. sıradaydı. Gramaltın Kıymetli Madenler ise geçen yıl 44. sıradayken bu yıl 90 milyar liralık üretimden satışla dokuzuncu sıraya yükseldi.

Geçen sene beşinci sırada bulunan Ereğli Demir ve Çelik, bu yıl 80 milyar liralık üretimden satışla onuncu sırada yer aldı.

2023 yılında Türkiye’nin toplam altın alımı, bir önceki yıla göre yüzde 66 artarak 201,6 tona ulaştı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Mücevher Alımı 8 Yılın Zirvesinde

Türkiye’de mücevher alımı, geçen yıla göre yüzde 14 artışla 41,9 tona ulaşarak son sekiz yılın zirvesine çıktı.

Külçe ve sikke altın alımı ise bir önceki yıla göre yüzde 88 artarak 159,6 tona ulaştı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu artışla Türkiye, külçe ve sikke altın alımında miktarsal artış bakımından dünyada ilk sırada yer aldı.

İSO 500 listesi, Türkiye’nin sanayi sektöründeki dinamiklerini ve değişimleri net bir şekilde ortaya koyarken, altın talebindeki rekor artışın ekonomik yansımalarını da gözler önüne serdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın