Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Yurt Dışı Doğrudan Yatırımları 2023 İlk Çeyrekte Yükseldi

Çin Ticaret Bakanlığı, ülkenin 2023 yılının ilk çeyreğindeki yurt dışı doğrudan yatırımlar raporunu yayımladı. Raporun detayları haberde;
Çin’in Yurt Dışı Doğrudan Yatırımları 2023 İlk Çeyrekte Yükseldi
Yorum

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile ülkenin yurt dışı doğrudan yatırımlarının ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 17,2 artarak 31,54 milyar dolara ulaştığı kaydedildi. Ocak-Mart aylarını kapsayan dönemde, toptan ve perakende ticaret alanındaki yatırımlarda da artış görüldü.

Yılık ilk üç ayındaki toptan ve perakende ticaret alanındaki yatırımların yüzde 31,4 artarak 7,16 milyar dolara çıktığı bildirildi.

Söz konusu dönemde Çin’in ulaştırma, depolama ve posta hizmetleri alanlarındaki yatırımları yüzde 24,4’lük artışla 1,48 milyar dolara yükseldi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre ülkedeki imalat ve inşaat alanındaki yatırımlar da arttı. Ocak-Mart 2023 döneminde Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında olan ülkelere yapılan yatırımlarınsa yüzde 9,5 artarak 5,76 milyar dolara ulaştığı paylaşıldı.

Çin’de Elektronik ve Telekom Donanımları Üreten Sektörler Yüzde 55,7 Arttı

Çin’de doğrudan yabancı yatırımlar (FDI) ise 2023 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,9 artarak 408,45 milyar yuana (yaklaşık 59,4 milyar dolar) ulaştı.

Yılın ilk üç ayında ülkede 10 binden fazla yabancı ortak şirket kurulduğu ve şirket sayısının geçen seneye kıyasla yüzde 25,5 arttığı bildirildi.

Sektörlerdeki yüksek teknoloji üreten sanayi kollarında bulunan yabancı yatırımların yüzde 18 arttığı belirtildi. Özellikle elektronik ve telekom donanımları üreten sektörlerin yüzde 55,7 oranında artması dikkat çekti.

Çin’e İlk Çeyrekte En büyük Yatırımı Fransa Yaptı

Çin’de araştırma, geliştirme ve tasarım alanlarındaki yatırımlar yüzde 24,6, ilaç sanayine yapılan yatırımlar ise yüzde 20,2 oranında yükseldi.

Ocak-Mart döneminde Çin’e Fransa’dan gelen yatırımların yüzde 635,5 artarak en büyük yükselişi gerçekleştirdiğine işaret edildi. Fransa’dan gelen yatırımların yükselişine ek Almanya, İngiltere, Kanada, Japonya, İsviçre ve Güney Kore’den gelen yatırımların da arttığı görüldü.

Kuşak ve Yol Girişimi (BRI) kapsamındaki ülkelerden gelen yatırımların da yüzde 27,8 yükseldiği paylaşıldı. Çin’deki doğrudan yabancı yatırımların 2022 yılında, önceki yıla kıyasla yüzde 8 arttığı açıklandı.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu